Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach

Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach

Już nie "suszarka". Dzięki dronom będzie bezpieczniej na drogach
Adam Bednarek
02.03.2021 12:56, aktualizacja: 08.03.2022 14:16

Po raz pierwszy polscy policjanci mogli liczyć na wsparcie z nieba. I to dosłownie. Służby z drogówki patrolowali tereny również za pomocą dronów.

W piątek policjanci przez cały dzień ujawnili blisko 1000 wykroczeń, które miały wpływ na bezpieczeństwo pieszych - czytamy na stronie policji. To efekt ogólnopolskiej akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w ramach której wzięło udział blisko 190 policjantów ruchu drogowego, w tym z grupy SPEED.

Działanie sprawiło, że większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mowa tu nie tylko o wysłaniu na patrol większej liczby policjantów. Po raz pierwszy drogówka mogła liczyć na wsparcie dronów.

I te szybko udowodniły, że są potrzebne, by móc wyłapywać niebezpiecznych kierowców.

Jak czytamy na stronie policji:

Kamery [drona] zarejestrowały chociażby niebezpieczny manewr kierowcy hondy w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Białymstoku. 75-latek wyprzedzał lewym pasem ciąg pojazdów, które zatrzymywały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze Speedu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 75-latek został ukarany mandatem karnym.

Mimo że drogówka otwiera się dopiero na drony, to niektóre służby już wcześniej korzystały z ich wsparcia. Choćby PKP Cargo, które na tyle było zadowolone z działań technologii, że zainwestowały w nową flotę - w tym polskiego drona "Bielika".

Z jakiego drona korzysta policja?

Bezzałogowe statki powietrzne są wyposażone w kamerę ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną z zoomem optycznym i cyfrowym. Pozwoli to w ramach codziennej służby na rejestrowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, a tym samym na ujawnianie wykroczeń w ruchu drogowym m. in. wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na wyposażenie w kamerę i pozycjonowanie w przestrzeni mogą również służyć do wykonywania zdjęć sytuacyjnych na miejscu zdarzenia drogowego .

Drony trafiły do policji jesienią ubiegłego roku. Wówczas liczono, że sprzęt m.in. umożliwi ukaranie kierowców korzystających podczas jazdy z trzymanego w dłoni telefonu czy podróżnych, którzy nie zapinają pasów. Wystarczy, że będzie filmował jazdę z odpowiedniego kąta.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)