Kaloryfery w roli klimatyzatorów. Coraz więcej zwolenników pomysłu w Polsce

Upały dają się we znaki, a wielu z nas szuka skutecznych sposobów na walkę z nimi. Jednym z rozwiązań, które może stanowić tańszą alternatywę dla klimatyzatorów, są lodowate kaloryfery, rozwiązanie cieszące się coraz większym uznaniem w Polsce i na świecie.

Lodowate kaloryfery sposobem na upały.
Lodowate kaloryfery sposobem na upały.
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karolina Modzelewska

20.08.2020 | aktual.: 27.06.2024 09:34

W Polsce pojawiły się pierwsze wdrożenia polegające na pompowaniu lodowatej wody do kaloryferów. Są to rozwiązania określane mianem tzw. trójgeneracji, ekologiczne i tańsze niż standardowe klimatyzatory.

Dzięki trójgeneracji można zmniejszyć straty energii węgla lub gazu poprzez efektywne wykorzystanie paliwa w elektrowni. Jak podaje portal Business Insider, taka strata wynosi wówczas nie 60 proc., a zaledwie 4 proc.

Jak działa trójgeneracja?

W celu uzyskania chłodu z kaloryferów konieczne jest wykorzystanie specjalnego agregatu, czyli chłodnicy absorpcyjnej, dzięki której możliwa jest przemiana ciepła z kogeneracji na chłód. Agregat jest napędzany ciepłą wodą, którą następnie przemienia w chłodną i rozprowadza ją w rurach ciepłowniczych danego obiektu.

Schłodzona woda trafia do kaloryferów, stając się tym samym źródłem zimna w pomieszczeniu. Działa to identycznie, jak ogrzewanie kaloryferami chłodnego pokoju zimową porą. Agregaty wykorzystywane w tym procesie zużywają niewielką ilość energii elektrycznej w porównaniu do klasycznych klimatyzatorów.

Lodowate kaloryfery alternatywą dla klimatyzacji

Jedną z wielu zalet trójgeneracji jest duża oszczędność paliwa, które wykorzystywane jest nie tylko do produkcji ciepła, ale i chłodu. Rozwiązanie jest też uznawane za ekologiczne. Inne zalety to m.in. niskie koszty eksploatacji i wieloletnia żywotność całego systemu.

PGE jako pierwszy podmiot w kraju podjął się próby rozpowszechniania "chłodu użytkowego".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.