Kiedy będzie można zuploadować sobie mózg? [wideo]

Można już nagrywać muzykę z mózgu, naturalną ewolucją jest więc stworzenie metody przenoszenia świadomości do świata cyfrowego. Kiedy będzie można to zrobić? Rosjanie już mają odpowiedź na to pytanie i brzmi ona: wkrótce. Powinniśmy się zacząć cieszyć czy poważnie obawiać?

Fot. Wikimedia Commons/Gaetan Lee/lic. CC
Fot. Wikimedia Commons/Gaetan Lee/lic. CC
Grzegorz Nowak

Można już nagrywać muzykę z mózgu, naturalną ewolucją jest więc stworzenie metody przenoszenia świadomości do świata cyfrowego. Kiedy będzie można to zrobić? Rosjanie już mają odpowiedź na to pytanie i brzmi ona: wkrótce. Powinniśmy się zacząć cieszyć czy poważnie obawiać?

W książkach, filmach i grach komputerowych od dawna można obserwować najróżniejsze wizje rozwoju ludzkości. Większość z nich zgadza się w jednym - przyszłość należy do technologii i to właśnie ona dominować będzie w naszym życiu coraz bardziej. I nie chodzi tu wcale o nowe, kolorowe gadżety, tylko technologie pozwalające przedłużać życie i uwalniać się od ograniczeń własnych ciał. Jedną z najpopularniejszych wizji transhumanizmu jest przeniesienie umysłu poza ciało, zapewniające tym samym cyfrową nieśmiertelność niezależną od biologicznych korzeni człowieka.

Wiem, brzmi to jak totalne SF, ale takie tematy poruszane są na międzynarodowym kongresie Global Future 2045 odbywającym się w Moskwie. Jeden z jego uczestników, 31-letni Dmitrij Itskow, przedstawił ambitną wizję kontrolowanej ewolucji człowieka na kilkadziesiąt najbliższych lat. Plan miałby zostać zrealizowany w trzech fazach - najpierw należy stworzyć robota sterowanego zdalnie za pomocą ludzkiego mózgu, następnym krokiem byłaby transplantacja mózgu do ciała robota i stworzenie androida, a końcowym etapem ma być pozbycie się tkanki i zastąpienie jej cyfrowym zapisem świadomości.

Jeśli nawet pomysły wydają się szalone, to nie są do końca niemożliwe. Pierwsza faza, o której mówi naukowiec, jest już praktycznie osiągalna. Przecież nie tak dawno informowaliśmy o projekcie Avatar, nad którym pracuje DARPA. Znacznie większym skokiem technologicznym jest druga faza, jednak trudno powiedzieć, jaką technologią będziemy dysponować w ciągu następnych 20 lat. Przecież w 1992 roku nikt nie marzył o globalnym Internecie i komputerach noszonych w kieszeni, a dziś to codzienność.

Wszyscy wiemy, jak przeważnie kończą się wizje przyszłości - są nietrafione albo na ich realizację trzeba czekać bardzo długo. Przecież pomimo pędzącej do przodu technologii nie można nadal dolecieć na Marsa ani nawet powrócić na Księżyc. Dmitrij Itskow podchodzi jednak do sprawy bardzo poważnie - poniżej możecie obejrzeć jego wypowiedź z konferencji. Myślicie, że rosyjska myśl technologiczna jeszcze nas zaskoczy?

Dmitry Itskov: Welcome to the Global Future 2045

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.