Kinect i PlayStation Move do szafy – zbliża się koniec kontrolerów ruchu. Szkoda!

Eksperyment wykonany, niestety nieudany – tak może powiedzieć i Sony, i Microsoft. Choć większość osób ta wpadka pewnie ucieszy, ja mimo wszystko żałuję.

Kinect i PlayStation Move do szafy – zbliża się koniec kontrolerów ruchu. Szkoda!
Adam Bednarek

18.06.2014 | aktual.: 10.03.2022 11:11

Era Kinecta i PlayStation Move powoli dobiega końca, o ile uznamy, że w ogóle się zaczęła. Odchodzi powoli, bo pewnie od czasu do czasu jakaś gra dla dzieci lub też taneczna produkcja się ukaże. Poza tym niczego więcej nie dostaniemy.

Gry wykorzystujące kontrolery ruchu nie pojawiają się od dawna, jednak prawdziwym dowodem na klęskę tej ruchowej idei są minione targi E3. Podczas tej imprezy dla graczy najwięksi wydawcy nawet słowem nie wspomnieli o grach na Kinecta czy PlayStation Move. Raczej wygląda na to, że wszyscy chcą o tych sprzętach zapomnieć.

Obraz

Owszem, trudno zaliczyć te kontrolery do wpadek Microsoftu czy Sony. Kinect i PlayStation Move miały całkiem niezłą sprzedaż, wyszło też kilka imprezowych produkcji, które również nie mogły narzekać na popularność i dały zarobić wydawcom.

Lepiej, choć miało być gorzej

Na nowej generacji już tak dobrze nie będzie. Sony o PlayStation Move nie wspomina, Microsoft rozdziela Kinecta od Xboxa One. I przy tym pokrętnie się tłumaczy. Jeszcze przed premierą sprzętu gigant przekonywał, że bez kontrolera ruchu konsola sporo traci.

Dziś już mówi, że tak naprawdę rozstanie wyjdzie Kinectowi na dobre. Trudno jednak w te słowa uwierzyć; skoro Microsoft nie zapowiedział ciekawych gier na kontroler ruchu, gdy ten sprzedawany był w zestawie z Xboxem One, to po co ma robić to teraz, gdy Kinecta trzeba będzie kupić osobno?

Obraz

Niby można doszukać się w tym sensu. Microsoft wciąż ma przecież powód, żeby zachęcać graczy do Kinecta, bo ciągle na tym urządzeniu może zarobić. Xbox One jest tańszy, baza klientów się zwiększy, więc później można pokazać im kilka dobrych gier, żeby zachęcić do kupna kontrolera ruchu.

Wątpię jednak, żeby tak się stało

Skoro Xbox 360 i PlayStation 3 przez te kilka lat nie dostały dobrych gier na kontroler ruchu, to dlaczego miałoby się to zmienić teraz? Nie widzę żadnego sensownego argumentu, który przemawiałby za tą tezą.

Microsoft i Sony musiałby zachęcić inne ekipy do tworzenia gier na Kinecta i PlayStation Move. Problem w tym, że nikt tego robić nie chce. Dowodem jest właśnie E3. Spójrzmy na nadchodzące gry Microsoftu:

  • Fable Legends – o Kinekcie cisza. Mimo że seria doczekała się odsłony, która robiła użytek z kontrolera ruchu. W nowej części kilka ruchowych zagrań mogłoby się pojawić jako dodatek, ale... nic z tego. Cisza.
  • Forza Horizon 2 – Forza Motorsport 5, tytuł startowy na Xboxa One, pozwalał za pomocą Kinecta przeglądać menu. Nie wiemy jeszcze, czy w nowej odsłonie coś takiego się pojawi. Na razie twórcy milczą na ten temat, więc nie zdziwiłbym się, gdyby z tego zrezygnowali.
Obraz

Po tych grach mogliśmy spodziewać się współpracy z Kinectem, tymczasem nic nie ogłoszono. Podobnie jest zresztą z Halo 5 – niby jakieś funkcje mają zostać dodane, ale na razie konkretów brakuje. Być może dlatego, że ogólnie wiemy o grze mało, a może... twórcy jednak z tych opcji zrezygnują? Tak może być.

Nie chodzi już nawet o fakt, że trudno zgrać to z jakąś ciekawą ideą. Po prostu to robota na marne.

Bo kontrolery ruchu to gadżety dla graczy niedzielnych. Przydają się w Wonderbooku czy Dance Central, ale nie w Killzonie, Gears of War czy właśnie Halo. Można coś tam dodać, ale będzie robione to na siłę. Skoro twórcy nie muszą, to wolą tego uniknąć.

I właśnie dlatego szkoda mi kontrolerów ruchu. A właściwie to samej idei i tego, jak wyobrażaliśmy sobie granie za ich pomocą. Miało być chowanie się za kanapą czy imitowanie broni. Dostaliśmy co najwyżej sterowanie rękami w Forza Motorsport 4.

Nawet dobrze, że tych funkcji nie ma, bo przecież tak naprawdę byłoby to męczące i przy dłuższych posiedzeniach niewygodne. A skoro takie logiczne rozwiązania się nie sprawdzają, to jak wykorzystać kontrolery ruchu?

Chciałbym czegoś oryginalnego, niebanalnego, angażującego moje ciało, ale sensownie, nie na siłę. Tyle że to idea niemożliwa do zrealizowania. Dlatego szkoda mi Kinecta i PlayStation Move. To mogły być naprawdę fajne sprzęty.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.