Kłopoty Tesla Solar Roof. Klienci zostali z niczym
Tesla wstrzymuje instalacje swoich systemów dachówek solarnych Tesla Solar Roof. Problemy są związane z przerwanymi łańcuchami dostaw. Niestety brak sprzętu fotowoltaicznego odbija się na klientach, których domy zostały bez pokrycia dachowego.
07.04.2022 | aktual.: 08.04.2022 08:18
Tesla Solar Roof to bardzo głośno reklamowany system fotowoltaiczny, w którym zamiast klasycznych paneli instaluje się specjalne dachówki, które produkują prąd. Produkty wciąż są rozwijane, dzięki czemu osiągają coraz lepsze wyniki, jeśli chodzi o ich wydajność. Problem leży jednak gdzie indziej.
Tesla, podobnie jak wiele innych firm z branży odnawialnych źródeł energii, cierpi na braki w zaopatrzeniu. Jak podaje serwis techstory.in, pod koniec 2021 roku firmy zajmujące się fotowoltaiką zaczęły mierzyć się z problemami związanymi z łańcuchami dostaw. W lutym kłopoty dotknęły też Tesli, która zaczęła się wówczas obawiać o dostępność ich fotowoltaicznych dachówek.
Jeden z klientów Tesli, Ryan Prijic, zdecydował się na zakup Tesla Solar Roof w styczniu. Wtedy też usunął stare pokrycie dachowe i zabudował dach folią ochronną, którą pokryta jest sklejka. Dopiero na tej warstwie układane są dachówki solarne.
Ryan Prijic został zapewniony, że fotowoltaika pojawi się na jego dachu w ciągu ośmiu tygodni, a pokrycie dachowe z folii i płyt będzie wodoodporne przez sześć miesięcy, więc nie będzie się to wiązało z żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Okazało się, że może być dużo gorzej.
W marcu minęło już osiem tygodni od wspomnianej deklaracji ze strony Tesli. Teraz doradca poinformował klienta, że możliwe, że zakończenie montażu może nie nastąpić przed końcem roku, czyli po terminie, w którym gwarantowana jest wodoodporność tymczasowego pokrycia.
Mimo zapewnień o wodoszczelności, dach Prijica już dwukrotnie przeciekał. Odwiedził go jeden z pracowników, który miał naprawić usterkę. Powiedział mu wówczas, że partia dachówek na potrzeby Tesla Solar Roof utknęła w porcie w Los Angeles, lecz informacji tych nie dało się zweryfikować.
Ryan Prijic jest tylko jednym z wielu oczekujących na instalację fotowoltaiczną od Tesli. Plan produkcyjny przedsiębiorstwa zakładał produkcję dachówek na potrzeby tysiąca instalacji tygodniowo. Biorąc pod uwagę skalę opóźnień, można zakładać, że firma jest daleka od realizacji założeń.