Kolejne problemy z Plutonem. Zwykła planeta z 5 księżycami czy podwójna z 4?

Wokół byłej ostatniej planety Układu Słonecznego narasta coraz więcej kontrowersji. Całkiem niedawno świat obiegła wiadomość, że Pluton ma już pięć księżyców. Teraz okazało się, że razem z jednym z nich, Charonem, może tworzyć układ podwójny.

Pluton: planeta karłowata, pojedyncza, czy układ podwójny planet?... (fot.: discovery.com)
Pluton: planeta karłowata, pojedyncza, czy układ podwójny planet?... (fot.: discovery.com)
Kira Czarczyńska

Wokół byłej ostatniej planety Układu Słonecznego narasta coraz więcej kontrowersji. Całkiem niedawno świat obiegła wiadomość, że Pluton ma już pięć księżyców. Teraz okazało się, że razem z jednym z nich, Charonem, może tworzyć układ podwójny.

Przez bardzo długi czas Pluton był po prostu ostatnią planetą Układu Słonecznego i nie sprawiał większych problemów. Niedawno naukowcy doszli do wniosku, że jak na planetę jest jednak nieco za mały, przemianowano więc go na planetę karłowatą. W tej roli jednak również nie wytrwał zbyt długo.

Czy jest to już ostatni księżyc Plutona, czy zostaną znalezione jeszcze inne? Ze sporą dozą pewności będzie można to stwierdzić w roku 2015, kiedy obejrzymy naszą planetę karłowatą z bliska w ramach misji NASA Horizons. Tymczasem pojawiła się jeszcze jedna interesująca teoria.

Pluton i Charon - układ podwójny planet

Genezą tej teorii jest fakt, że Charon jest, jak na księżyc, raczej dużym ciałem niebieskim. Masa naszego Srebrnego Globu to zaledwie 0,01% masy Ziemi - Charon natomiast stanowi 12% masy Plutona. Różnica jest na tyle duża, że warto rozważyć możliwość istnienia na krańcach Systemu Słonecznego układu podwójnego. Zwłaszcza że masa pozostałych naturalnych satelitów (Nix, Hydra, P4 oraz P5) to ułamek masy całego systemu.

Pięć księżyców Plutona

Jeśli rzeczywiście tak jest, to ma to pewne daleko idące konsekwencje. Między innymi ruch obu ciał - jeśli stanowią układ podwójny, to Charon nie obiega Plutona, tylko oba krążą wokół wspólnego środka masy. Już w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) uznała, że tłumaczyłoby to pewne anomalie ruchu Plutona. Zdecydowano jednak poczekać z kolejną zmianą klasyfikacji do czasu uzyskania większej ilości danych na temat bardzo małych i odległych sąsiadów Ziemi.

Źródło: Discovery.com • Space.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.