Kolejny dokument dostępny w mObywatel. Kogo powinno to ucieszyć?
Dzięki aplikacji mObywatel noszenie w portfelu licznych dokumentów stało się zbędne. Teraz także Karta Dużej Rodziny będzie dostępna w cyfrowej wersji. Jest to duże ułatwienie, nie trzeba bowiem pamiętać o tym, aby nosić ją stale przy sobie. W razie potrzeby można będzie można użyć wersji elektronicznej na smartfonie.
15.05.2024 | aktual.: 21.05.2024 12:48
Dzięki aplikacji mObywatel posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli łatwo korzystać z przysługujących im zniżek bez konieczności posiadania przy sobie plastikowego nośnika. Proces dodania karty do aplikacji jest prosty i intuicyjny, a potrzebne wskazówki można znaleźć w filmach instruktażowych dostępnych online, na których zaprezentowano krok po kroku, jak aktywować moduł mKDR.
Karta Dużej Rodziny to nie jedyny dokument, który jest dostępny w wersji cyfrowej w aplikacji mObywatel. Choć ta już oferuje wiele możliwości, to wciąż trwają prace nad jej ulepszeniem. Zgodnie z zapowiedziami w najbliższej przyszłość ma ona zostać rozbudowana o nowe funkcje. Ministerstwo prezentuje przyszłe rozszerzenia mObywatela, szczegółowo opisując je na stronie z planami rozwoju.
Obie wersje Karty Dużej Rodziny, zarówno tradycyjna, jak i elektroniczna, oferują ich użytkownikom różne benefity, w tym zniżki na bilety kolejowe, ulgi w opłatach paszportowych czy bezpłatny wstęp do parków narodowych. Beneficjenci programu mają także dostęp do wielu promocji przygotowanych przez partnerów inicjatywy. Znajdują się wśród nich m.in. ośrodki sportu i rekreacji (np. baseny, siłownie czy lodowiska), a także księgarnie, sklepy z artykułami dziecięcymi, a nawet restauracje.
Portal emp@tia oferuje wyszukiwarkę zniżek, dostępnych w ramach Karty Dużej Rodziny, prezentując je na interaktywnej mapie. Znajdują się tam oferty z różnych branż, w tym rozrywkowej i odzieżowej. Portal jest stale aktualizowany, dzięki czemu użytkownicy mają dostęp do aktualnej listy miejsc, w których mogą uzyskać zniżki.
Komu przysługuje Karta Dużej Rodzinny i jak ją uzyskać?
Karta Dużej Rodziny (KDR) przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Mogą ją otrzymać zarówno rodzice (w tym rodzice zastępczy), jak i małżonkowie rodziców. Kartę mogą uzyskać także dzieci do 18 roku życia lub 25 roku życia, jeśli kontynuują naukę w szkole wyższej. Prawo do posiadania karty przysługuje również osobom, które miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, niezależnie od ich wieku i miejsca zamieszkania. Aby uzyskać KDR, należy złożyć wniosek w urzędzie miasta/gminy odpowiadającym miejscu zamieszkania lub online za pośrednictwem Platformy Emp@tia.