Komórkowy przełącznik świetlny - to już nie science fiction

Na Duke University w USA naukowcom udało się stworzyć roślinny świetlny przełącznik komórkowy. Do czego ma posłużyć? Może być stosowany w komórkach zwierzęcych m.in. do kontroli, czy lek dostał się do uszkodzonych tkanek, naprawiać tkankę mózgową bądź likwidować komórki rakowe.

Komórka nowotworowa
Komórka nowotworowa
Henryk Tur

07.11.2010 11:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Duke University w USA naukowcom udało się stworzyć roślinny świetlny przełącznik komórkowy. Do czego ma posłużyć? Może być stosowany w komórkach zwierzęcych m.in. do kontroli, czy lek dostał się do uszkodzonych tkanek, naprawiać tkankę mózgową bądź likwidować komórki rakowe.

Badacze używają tego roślinnego przełącznika światła niebieskiego zaimplementowanego w komórkach zwierzęcych do kontroli procesu śmierci komórkowej, badania wzrostu nowej tkanki bądź sprawdzenia drogi dostępu leku do uszkodzonych komórek.

Zespół pod kierownictwem prof. biologii - Chandry'ego Tuckera - stworzył przełącznik dzięki włączeniu dwóch białek rośliny Arabidopsis thaliana do komórek drożdży, komórek nerek i kultur tkankowych mózgu gryzonia. Białka te reagują na światło niebieskie. Podobny przełącznik świetlny skonstruowano w 2009 roku. Także składał się z białek pochodzących z Arabidopsis thaliana.

Arabidopsis thaliana
Arabidopsis thaliana

Na naświetlenie światłem czerwonym białka reagowały, zmuszając komórkę zwierzęcą do zmiany kształtu bądź ustawiania się w kierunku światła. Aby przetestować ten przełącznik, zespół skojarzył jedno z wrażliwych na światło białek Arabidopsis thaliana z białkiem dającym światło czerwone i inne z białkiem emitującym światło zielone, które zostało zaimplementowane do błony komórkowej.

Kiedy naukowcy oświetlili komórkę niebieskim światłem, białka roślinne zareagowały, zmuszając białko światła czerwonego do szybkiego przesunięcia się do błony komórkowej, która zaczęła wtedy świecić na żółto ze względu na połączenie białek światła czerwonego i zielonego. Reakcja ta jest odwracalna i można ją powtórnie wywołać poprzez naświetlenie.

Czerwone światło
Czerwone światło

Przełącznik jest jednym z kilku, które zostały stworzone, aby dać naukowcom lepszą kontrolę nad różnymi funkcjami komórki. Wspomagają one testowanie nowych leków - zwłaszcza przeciwnowotworowych, umożliwiając prześledzenie niszczenia przez nie komórek nowotworowych (świecą one innym światłem niż komórki zdrowe, a po uruchomieniu mechanizmu śmierci komórkowej przestają świecić).

Następnym krokiem w ich rozwoju ma być poprawa efektywności białek. Celem jest uczynienie ich możliwymi do osadzenia nie tylko w kulturach komórkowych w laboratoriach, ale i w żywych robakach, muszkach, myszach i innych organizmach modelowych.

Ta metoda ma pozwolić badaczom na testowanie, w jaki sposób komórki w tkance oddziałują na najbliższe komórki, aby móc kierować wzrostem aksonów w neuronach, naprawiać tkankę mózgową bądź likwidować komórki rakowe.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.