Kompaktowa pompa ciepła. Mieści się pod zlewem

Szwedzka firma Qvantum opracowała pompę ciepła, która jest na tyle mała, że z powodzeniem zmieści się w miejscu, w którym Polacy najczęściej trzymają kosz na śmieci – pod kuchennym zlewem.

Kompaktowa pompa ciepła Qvantum QG
Kompaktowa pompa ciepła Qvantum QG
Źródło zdjęć: © Qvantum | Johan Marklund
Wojciech Kulik

27.03.2023 12:28

QG – taką niepozorną nazwę ma innowacyjna pompa ciepła opracowana przez szwedzką firmę Qvantum. To kompaktowe urządzenie, będące w rzeczywistości zintegrowanym systemem oferującym aż trzy różne funkcje. Odpowiada za ogrzewanie zimą i chłodzenie latem, a do tego zapewnia dostęp do ciepłej wody przez cały rok.

Kompaktowa pompa ciepła do mieszkania. Oto Qvantum QG

Wymiary pompy ciepła QG to 230 x 430 x 410 milimetrów, waga natomiast wynosi 30 kg. Modułowa konstrukcja sprawia, że zarówno instalacja, jak i ewentualne serwisowanie nie powinno przysparzać kłopotów. Częścią systemu jest również zbiornik na wodę o wymiarach 500 x 500 x 1050 mm i pojemności 145 litrów, który można jednak zawiesić na ścianie w dowolnej części mieszkania.

  • Pompa ciepła Qvantum QG na zewnątrz
  • Pompa ciepła Qvantum QG od wewnątrz
[1/2] Pompa ciepła Qvantum QG na zewnątrzŹródło zdjęć: © Qvantum

Niewielkie rozmiary wiążą się oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim szwedzka pompa ciepła cechuje się mocą 6 kW, co czyni ją odpowiednią raczej do mieszkania lub małego domu, do 100-metrowego budynku najpewniej okaże się już niewystarczająca. Dodać wypada, że maksymalna temperatura podgrzewania wody wynosi w przypadku tej pompy 70 stopni Celsjusza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kompaktowa pompa ciepła spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony mediów i branżowych specjalistów. W marcu 2023 roku we Frankfurcie przyznano jej nagrodę ISH Design Plus, uznając urządzenie za "przyszłościowy produkt" cechujący się nieprzeciętną "trwałością, estetyką i funkcjonalnością".

Ciepłownictwo piątej generacji

Urządzenie podłączyć należy do lokalnej, niskotemperaturowej sieci ciepłowniczej. Energia stamtąd jest wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia. Nadmiar ciepła i chłodu jest zbierany wzdłuż obwodu, a energia – zwracana do sieci. To tzw. ciepłownictwo piątej generacji, które pozwala na zaoszczędzenie nawet 80 proc. energii (zestawiając taki system z tradycyjnym ogrzewaniem gazowym). Może być też neutralne klimatycznie – tak długo, jak bazą dla systemu jest energia z odnawialnych źródeł.

"Proponujemy zastąpienie pieców gazowych niskotemperaturowymi sieciami ciepłowniczymi łączonymi z kompaktowymi pompami ciepła. Nasze rozwiązanie pozwala właścicielom nowych i starych budynków w Europie szybko przejść na ogrzewanie niezależne od paliw kopalnych" – wyjaśnia Fredrik Rosenqvist, dyrektor generalny firmy Qvantum.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.