Komputer zmierzy, czy do siebie pasujecie. Randkowanie wejdzie na wyższy poziom
Sztuczna inteligencja pozwoli ci zaoszczędzić czas poświęcony na randkowanie. Naukowcy opracowują właśnie technologię, która podpowie już podczas pierwszego spotkania, czy "z tej mąki będzie chleb". Sęk w tym, że musisz podłączyć do siebie mnóstwo kabli.
14.02.2023 09:48
Za opracowanie oprogramowania, które wesprze randkowiczów podczas kolejnych spotkań, odpowiadają inżynierowie z Uniwersytetu w Cincinnati. Jak wynika z komunikatu prasowego, naukowcy wyszkolili sztuczną inteligencję tak, by oceniała, czy na pewno osoby, które zaczęły się spotykać, podobają się sobie nawzajem.
Komputer wie lepiej, czy twoja randka jest udana
Technologia oceniająca zadowolenie z randki już istnieje i jest gotowa do użytku — tak twierdzą inżynierowie odpowiedzialni za rozwój projektu. Na ten moment komputer został wyszkolony, by oceniać spotkanie na podstawie konkretnych parametrów — m.in. częstotliwość oddechu, tętno oraz pocenie się. W skrócie: czy randka dwóch osób ma szansę powtórzyć się w przyszłości, czy może jednak odpuścić, bo i tak nic z tego nie będzie.
Naturalne reakcje fizjologiczne pozwoliły uczonym uzyskać dokładność oceny zainteresowania randkowiczów na poziomie 75 proc. (z grupy 16 badanych par) i jak twierdzi współautorka opracowania, Vesna Novak: "Fizjologiczna synchronizacja pojawia się nawet wtedy, gdy ludzie rozmawiają przez Zooma". Oznacza to, że technologia może działać nie tylko w przypadku spotkań na żywo, ale też w trakcie rozmów online.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Komputer stwierdzi, czy jesteś nudziarzem"
Opracowana przez naukowców technologia, zdaniem jej głównego autora, Imana Chatterjee, jest zdolna do mierzenia poziomu zainteresowania rozmówcą, ale też "stopnia kompatybilności między ludźmi". Reakcje fizjologiczne odczytywane przez szereg czujników na ciele są wykorzystywane do ogólnej oceny tego, czy randka dwóch nowo poznanych osób jest udana i czy istnieje szansa na jej ponowienie, bo "komputer sam stwierdzi, czy jesteś nudziarzem".
Sztuczna inteligencja wykorzystywana do oceny dopasowania może także znaleźć zastosowanie w pracy. Autorzy mówią o zdolności oceny umiejętności współpracowania w grupie. Zdaniem Novak, komputer potrafi wykryć cechy ludzi, o których istnieniu sami badani nie zdają sobie sprawy, a to otwiera wiele możliwości, które docenią nie tylko randkowicze, ale także nauczyciele lub terapeuci
Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii