Krok na przód w rozwoju turbin wodnych

Krok na przód w rozwoju turbin wodnych

neptune proteus
neptune proteus
Marcin Krzewicki
09.12.2009 10:00, aktualizacja: 14.03.2022 09:30

Neptun Proteus jest nowym modelem generatora energii elektrycznej. Wykorzystuje on źródła energii odnawialnej, a konkretnie siłę pływów morskich.

Neptun Proteus jest nowym modelem generatora energii elektrycznej. Wykorzystuje on źródła energii odnawialnej, a konkretnie siłę pływów morskich.

Neptun Renewable Energy przedstawiła swój najnowszy projekt urządzenia równocześnie dokonując przełomu w rozwoju ekologicznych elektrowni. Na początku przyszłego roku (2010) w korycie Rzeki Humber w Wielkiej Brytanii sprzęt przejdzie szereg testów zanim zostanie wdrożony do ciągłej pracy. Oczywiście wybór lokacji nie był przypadkowy. Szczegółowe obliczenia jasno wykazały, że wzdłuż Kingston upon Hull, gdzie zakręca rzeka, głębokość i przepływ wody zapewni najwyższą wydajność podczas prób.

river
river

Zbudowanie sprzętu nowego typu ważącego 150 ton kosztowało milion funtów brytyjskich. Inwestycja nie poszła na marne, ponieważ Neptun jest o 30% wydajniejszy od tradycyjnych konstrukcji wykorzystujących siłę pływów. W ciągu roku jednostka ma produkować 1000 MWh energii elektrycznej.

neptune proteus generator
neptune proteus generator

Elektrownia zawdzięcza swoją wysoką wydajność dzięki systemowi pionowych turbin widocznych na przekroju. Miejmy nadzieję, że testy szybko się zakończą, a nasz kraj będzie mógł brać Przykład z Anglików i wdrożyć podobny projekt. Po co narzekać na brak słonecznych dni i marne perspektywy rozwoju solarnej technologii w Polsce. Rzek mamy pod dostatkiem. Oczywiście wszystko trzeba planować "z głową", aby drastycznie nie zakłócić lub nie zniszczyć rzecznego ekosystemu.

źródło: Ecofriend

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)