Lampy podłogowe - przegląd najciekawszych propozycji

Lampy podłogowe to jedno z najważniejszych rodzajów oświetlenia domu i mieszkania. Jest ich jednak na tyle dużo, że trudno kupić tę właściwą. Przedstawiamy inspiracje, które przypadły nam do gustu.

Odpowiednio dobrana lampa podłogowa może oświetlić sporą część pomieszczenia
Odpowiednio dobrana lampa podłogowa może oświetlić sporą część pomieszczenia
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Scovad
Tomasz Karkuć

Lampy podłogowe – zastosowanie

Przede wszystkim warto zastanowić się, do czego ma nam służyć lampa podłogowa. Najmniejszy problem jest z wyborem lampy podłogowej do tzw. oświetlenia ogólnego, czyli w miarę równomiernego rozprowadzenia światła w pomieszczeniu. Do tego celu nadaje się większość lamp podłogowych, nazywanych też lampami stojącymi, które są dostępne w sklepach. Taka lampa podłogowa powinna mieć szeroki, przezroczysty klosz, z którego strumień światła rozejdzie się na wszystkie strony.

Osoby, które zdecydowały się na zakup lampy podłogowej do oświetlenia punktowego czy też miejscowego, mają trochę większy problem. Tego rodzaju lampa podłogowa musi kierować światło w jeden punkt, dlatego jej klosz powinien być częściowo przysłonięty. Idealnie, jeśli oprócz tego klosz lampy podłogowej jest ruchomy, bo to daje możliwość ustawienia go w dogodnej pozycji. Najczęściej lampa podłogowa do oświetlenia punktowego służy nam do czytania lub do wykonywania drobnych zabiegów kosmetycznych.

W niektórych sklepach można kupić lampę podłogową do czytania, przy której może usiąść więcej niż jedna osoba. Najlepszą lampą podłogową tego typu jest naszym zdaniem ten model:

Lampy podłogowe – do salonu czy sypialni?

Wybierając lampę stojącą musimy mieć cały czas na uwadze pomieszczenie, w którym ustawimy ją po zakupie. Jeśli jest to salon, powinniśmy wybrać dużą lampę podłogową, która wypełni fragment pustej przestrzeni w tym pomieszczeniu.

Warto pomyśleć też nad lampą podłogową z długim, regulowanym wysięgnikiem, dzięki któremu będziemy mogli skierować strumień światła nawet na środek rozłożystej sofy, z dala od postawy lampy. Takie możliwości daje poniższa lampa, którą wybraliśmy specjalnie dla was:

Lampa stojąca do sypialni jest częściej kupowana ze względów praktycznych niż estetycznych. W sypialni zwykle ustawiamy lampy podłogowe, które mają świetnie nadawać się do czytania. Ponieważ lampa podłogowa w sypialni nie pełni tak ważnej funkcji dekoracyjnej jak lampa do salonu, większą uwagę zwracamy na jej wymiary.

W sypialni zwykle nie mamy tyle wolnej przestrzeni co w salonie, dlatego najlepiej jest kupić niewielką lampę stojącą, dokładnie taką jak ta:

Lampy podłogowe – nowoczesne czy w stylu retro?

Lampę podłogową powinniśmy dopasować nie tylko do rodzaju pomieszczenia, ale też do jego wystroju. Ostatnio coraz popularniejsze robią się nowoczesne wnętrza, do których będą pasować lampy o nietypowym designie. W tym aspekcie wyobraźnia projektantów nie zna granic, dlatego w sklepach możemy spotkać zarówno lampy podłogowe o minimalistycznym designie, jak i wzorzyste, ozdobne lampy o nieregularnych kształtach.

Spośród nowoczesnych lamp podłogowych spokojnie możemy polecić wam ten model:

Klasyczne lampy podłogowe są zwykle cięższe od nowoczesnych i mają prosty wygląd. Niektóre z nich mogą imitować określony styl z danej epoki, np. z lat 70. Lampy stojące w stylu retro najlepiej pasują do salonów i innych pomieszczeń, które są przytulne i w których jest sporo drewnianych, masywnych mebli. Takie modele zwykle nie posiadają regulowanego klosza, ale są za to bardzo solidnie wykonane.

Lamp podłogowych o klasycznym wyglądzie jest coraz mniej, jednak jeśli trochę się poszpera, można natrafić na naprawdę ciekawe produkty. Nas zainteresował ten:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.