Latający dywan istnieje! Przekonaj się, jak działa [wideo]

Znany z „Baśni z tysiąca i jednej nocy” latający dywan przestał być jedynie fantastycznym rekwizytem. Amerykańscy uczeni zrealizowali marzenia, których echa znajdujemy w licznych baśniach i opowiadaniach – skonstruowali dywan, który lata. Jak działa to urządzenie?

Podróż na latającym dywanie (Fot. Wikimedia Commons)
Podróż na latającym dywanie (Fot. Wikimedia Commons)
Łukasz Michalik

01.10.2011 | aktual.: 11.03.2022 10:41

Znany z „Baśni z tysiąca i jednej nocy” latający dywan przestał być jedynie fantastycznym rekwizytem. Amerykańscy uczeni zrealizowali marzenia, których echa znajdujemy w licznych baśniach i opowiadaniach – skonstruowali dywan, który lata. Jak działa to urządzenie?

W jednej z baśni Salomon, poruszający się na latającym dywanie, wywołuje kataklizm, każąc dywanowi zatrząść się. Urządzenie opracowane przez badaczy z Uniwersytetu Princeton działa na podobnej zasadzie – dywanik o długości około 10 cm do unoszenia się w powietrzu wykorzystuje ruchy materiału.

Choć tradycyjne, bliskowschodnie dywany tkane są z wełny, jako surowca do stworzenia współczesnego, latającego dywanu użyto materiału piezoelektrycznego, który pod wpływem prądu zmienia swój kształt.

Dzięki temu dywan faluje, a jego ruchy – nieco podobne do ruchów płaszczek -  powodują powstawanie poduszki powietrznej. Ponadto przesuwając za pomocą falowania powietrze pod dywanem, udało się uzyskać ruch postępowy urządzenia. Prędkość wynalazku na razie nie jest imponująca – to zaledwie około 1 cm na sekundę.

Twórca dywanu Noah Jafferis w swojej pracy oparł się na wcześniejszych, teoretycznych rozważaniach profesora Lakshminarayanana Mahadevana z Harwardu i jest przekonany, że uda się opracować dywan poruszający się z prędkością metra na sekundę, czyli 3,6 km na godzinę.

Aby – przy obecnych osiągach – dywan był w stanie unieść człowieka, musiałby mieć długość co najmniej 50 m. Kolejnym wyzwaniem stojącym przed konstruktorem urządzenia jest sposób zasilania dywanu. Jako najbardziej perspektywiczne zostało uznane wykorzystanie energii słonecznej.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.