Latający dywan istnieje. Zbudowali go Rosjanie

Może do baśniowych wyobrażeń jeszcze daleka droga, ale konstruktorom z Rosji jednego odmówić nie można - ich dywan faktycznie uniósł się nad ziemią.

Latający dywan istnieje. Zbudowali go Rosjanie
Adam Bednarek

22.01.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:21

A że wysokość wcale nie rzuca na kolana? To już nieco inna kwestia. Co nie zmienia faktu, że samo podniesienie nietypowej konstrukcji jest pewnym wyczynem.

Znany z "Baśni z tysiąca i jednej nocy" kojarzy się z lekkością i swobodą. Tego akurat o sprzęcie Rosjan powiedzieć się nie da. Podstawę stanowi po prostu duża deska z dziurami, w których zamieszczono wentylatory.

Cokolwiek o jakości wykonania nie mówić, najważniejsze jest to, że działa. Rzeczywiście "latający dywan" uniósł się nad ziemią. Nikt guza sobie nie nabił, sufit jest w całości, ale i tak na całość patrzy się ciekawie.

Owszem, bardziej niż dywan "pojazd" przypomina coś w rodzaju poduszkowca. I zresztą taki z tego użytek Rosjanie zrobili, zjeżdżając z górki z dodatkowym przyspieszeniem.

Heater fan propelled FLYING CARPET

To nie pierwsza próba stworzenia urządzenia rodem z baśni. Poprzednia była bliżej oryginalnego konceptu. Ruchy dywanu - nieco podobne do ruchów płaszczek - powstawanie poduszki powietrznej. Ponadto przesuwając za pomocą falowania powietrze pod dywanem udało się uzyskać ruch postępowy urządzenia.

W tamtym przypadku problemem była jednak prędkość - raptem 1 cm na sekundę - i fakt, że musiałby mieć długość co najmniej 50 m, aby móc unieść człowieka. Tutaj próbę ludzką już mamy. Rosjanie mieli ubaw, pomysł da się powtórzyć w chałupniczych warunkach, więc może to oni zasługują na większe uznanie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.