Lego: Motorniczy z Poznania stworzył projekty tramwajów Konstal z klocków
Lego daje wiele możliwości konstrukcyjnych – zarówno małym, jak i dużym. Mateusz Wawrowski z kloców buduje tramwaje Konstal. Model w bydgoskich barwach może trafić do sprzedaży, jeśli zdobędzie głosy 10 tys. osób w konkursie Lego Ideas. Wciąż można na niego głosować.
Klocki Lego to popularna zabawka, która powstała w Danii w 1932 roku za sprawą Ole Kirka Christiansena. Znają je niemal wszyscy na całym świecie. Bogaty wybór klocków, figurek i innych dodatków pozwala na tworzenie różnych konstrukcji – od niewinnych dziecięcych budowli, aż po skomplikowane i intrygujące projekty, jak chociażby tramwaje Konstal.
Lego: Tramwaje z klocków
Na pomysł ich stworzenia wpadł Mateusz Wawrowski, którego historię opisał Express Bydgoski. Mężczyzna od blisko 24 lat tworzy modele pojazdów z klocków Lego. Są to głównie tramwaje i autobusy. Wawrowski ich pierwowzory może oglądać z bliska, gdyż od 4 lat pracuje jako motorniczy w poznańskim MPK.
- Budowę każdego modelu tramwaju rozpoczynam od znalezienia zdjęć, danych technicznych. Obliczam wymiary ustalonej wcześniej skali, w tym przypadku jest to 1:35 – powiedział Wawrowski w rozmowie z Expressem Bydgoskim. Pasjonat klocków Lego przyznał również, że do tworzenia projektów wykorzystuje specjalny program komputerowy, a zbudowanie przykładowego modelu tramwaju zajęło mu łącznie 8 godzin.
Projekt w konkursie Lego Ideas
Mężczyzna po raz kolejny zdecydował się na udział w konkursie Lego Ideas. W tym roku zgłosił do niego projekty polskich tramwajów Konstal. W skład zestawu przygotowanego przez Wawrowskiego wchodzi aż 14 modeli pojazdów. Wśród nich znajduje się Konstal 105Na+105NaD w bydgoskich barwach.
"Zaprezentowany model tramwaju zbudowałem w skali 1:35. Model posiada pełne wyposażenie, czyli siedzenia dla pasażerów oraz zabudowaną kabinę prowadzącego tramwaj. Dodatkowo miniaturowy tramwaj można wyposażyć w silnik, który może być sterowany za pomocą smartfona z aplikacją." – możemy przeczytać na stronie konkursu.
Głosowanie wciąż trwa. Do tej pory mężczyzna otrzymał 1697 głosów. Jego model trafi do sklepów, jeśli zbierze ich łącznie 10 tys. Swoje głosy można oddawać tutaj.