Lenovo i HP prezentują Chromebooki, czyli laptopy z systemem Google Chrome OS

Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale nie da się ukryć, że zainteresowanie producentów systemem Google Chrome OS jest ostatnio nieco większe. Swoje maszyny z tym systemem pokazali ostatnio dwaj najwięksi producenci komputerów - Lenovo i HP. Czyżby czas Chromebooków jeszcze miał nadejść?

Lenovo ThinkPad X131e
Lenovo ThinkPad X131e
Jacek Klimkowicz

Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale nie da się ukryć, że zainteresowanie producentów systemem Google Chrome OS jest ostatnio nieco większe. Swoje maszyny z tym systemem pokazali ostatnio dwaj najwięksi producenci komputerów - Lenovo i HP. Czyżby czas Chromebooków jeszcze miał nadejść?

O ile system Android cieszy się wprost zawrotną popularnością i sympatią producentów sprzętu, o tyle Chrome OS, inne dziecko Google'a, mimo upływu lat nadal radzi sobie kiepsko. Komputery przenośne z przeglądarkowym systemem nadal są trudno dostępne, a oferowane modele można policzyć na palcach obu rąk. Ten stan rzeczy może się jednak w końcu zmienić - zainteresowanie platformą wykazali najwięksi producenci komputerów.

Lenovo ThinkPad X130e
Lenovo ThinkPad X130e

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał Lenovo ThinkPad X131e w wersji z Chrome OS. Jest to typowy subnotebook z 11,6-calowym ekranem HD (1366 x 768), napędzany przez procesor Intel Celeron. Maluch waży 1,8 kg, ma 16 GB dysk SSD, gigabitową kartę LAN, kamerkę HD, dwuzakresowy moduł WiFi a/b/g/n i podstawowe porty: 2 USB 3.0 i jeden USB 2.0 oraz wyjścia HDMI i VGA. Na wbudowanym akumulatorze ma działać nawet 6,5 godziny.

HP Pavilion 14 Chromebook
HP Pavilion 14 Chromebook

Adresowany głównie do szkół Chromebook Lenovo ThinkPad X131e ma wytrzymałe zawiasy, które są w stanie wytrzymać 50 000 cykli otwierania i zamykania. Jest wyceniany na 429 dolarów. Sporo tańszy, bo aż o 100 dolarów, jest Chromebook HP Pavilion 14. Maszyna amerykańskiego producenta została wyposażona w ekran o przekątnej 14" i rozdzielczości 1366 x 768 (HD). Jej mózgiem jest procesor Intel Celeron 847 (1,1 GHz) sparowany z 2 GB RAM.

HP Pavilion 14 Chromebook
HP Pavilion 14 Chromebook

HP Pavilion 14 Chromebook także ma 16 GB dysk SSD i czytnik kart pamięci, który pozwala rozszerzyć pamięć masową. Oczywiście na pokładzie nie zabrakło karty LAN, modułu WiFi b/g/n i zestawu interfejsów (3 USB 2.0, HDMI, VGA). Wymienny akumulator pozwala na ok. 4 godziny autonomicznej pracy. To stosunkowo niewiele, ale z drugiej strony jest to budżetowa konstrukcja, a nie wypasiony ultrabook.

Pytanie tylko, czy Chromebooki mają jeszcze rację bytu. Ostatecznie netbooki, które miały nieco większe możliwości (Windows/Linux) i kosztowały zwykle nieco mniej, zostały wyparte przez tanie tablety. A maszyny z Chrome OS są, co tu dużo ukrywać, dość specyficzne (ograniczone?) i nie takie znowu tanie. Dodatkowo na rynek co chwilę trafiają nowe modele ultrabooków i laptopów z dotykowymi ekranami, które wnoszą nową jakość do pracy i są coraz bardziej przyjazne dla portfeli...

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.