Licealiści z Pomorza opracowali drukarkę do zapisywania notatek w alfabecie Braille'a
Urządzenie opracowane przez młodych Polaków przetwarza mowę na tekst. Dotsnote, bo tak nazywa się drukarka już wkrótce może odmienić życie wielu niewidomych osób.
05.01.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:16
Julia Kalinowska i Paweł Śpiechowicz będąc w klasie maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku stworzyli urządzenie, które zyskało nazwę Dotsnote. Pracami nad projektem, które trwały dwa miesiące, kierował nauczyciel - Krzysztof Kaługa.
Drukarka dla niewidomych osób
Podjęte wysiłki pozwoliły opracować drukarkę krótkich notatek w alfabecie Braille’a. Urządzenie może okazać się rewolucją w świecie niewidomych osób, ponieważ pozwala w prosty sposób konwertować mowę na tekst. Warto zaznaczyć, że Dotsnote jest dedykowana nie tylko osobom niewidomym i niedowidzącym, ale i ich opiekunom.
Drukarka wykorzystuje specjalną, papierową taśmę, na której wykonuje otworki będące odpowiednikami liter z alfabetu Braille'a. Wykorzystany algorytm sprawia, że nie trzeba nic notować. Wystarczy wypowiedzieć pożądane słowa lub zdania na głos, a urządzenie je zarejestruje i przekształci w tekst. Wydrukowany w ten sposób kawałek papieru można zabrać w dowolne miejsce. Przykładowe użycie Dotsnote to np. stworzenie listy z zakupami.
Projekt czeka na realizację
Pomimo tego, że projekt Dotsnote powstał za czasów licealnych, Julia Kalinowska (obecnie studiująca m.in. biotechnologię na Uniwersytecie Warszawskim) oraz Paweł Śpiechowicz (studiujący lotnictwo i kosmonautykę na Politechnice Warszawskiej) chcą, aby urządzenie zostało wprowadzone na rynek. Ich zdaniem ułatwi życie niewidomym osobom, które mają problem z przyswajaniem technologii.
Tworzenie prototypu drukarki przerwała pandemia COVID-19, ponieważ wystąpiły liczne problemy, w tym trudności ze sprowadzeniem niezbędnych elementów konstrukcyjnych. Twórcy Dotsnote nie tracą jednak nadziei i z optymizmem patrzą w przyszłość. Planują, że urządzenie będzie miało wymiary 20 na 20 cm. Ma być kompaktowe i wygodne w użyciu.
Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.