Lief: technologia ubieralna jako remedium na codzienny stres

Amerykański startup opracował proste i skuteczne rozwiązanie problemów ze stresem. Jest nim niewielki silikonowy moduł monitorujący oddech i pracę serca. W jaki sposób ma nam zapewnić zdrowsze życie na co dzień?

Lief: technologia ubieralna jako remedium na codzienny stres
Jarosław Balcerzak

23.12.2016 | aktual.: 10.03.2022 08:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uproszczone zakładanie modułu

Startup Lief Therapeutics założyły w San Francisco cztery osoby dzielące podobną ideę – wykorzystać wearables w roli urządzenia leczniczego. Pomysł na Lief zrodził się na początku 2014 roku, już po kilku miesiącach przynosząc pierwszy prototyp, a przed dwoma tygodniami kampanię gotowego produktu na Kickstarterze.

Urządzenie ma formę płaskiego na 6.4 mm i giętkiego modułu o zaokrąglonym kształcie. Zewnętrzną warstwę wykonano z certyfikowanego medycznie, hipoalergicznego silikonu. Umocowanie polega wyłącznie na przyklejeniu go standardowym plastrem ECG/EKG do klatki piersiowej, na wysokości serca.

Rytm pracy serca w sytuacji komfortowej i stresującej, czyli różnice oczywiste nie tylko dla elektroniki.
Rytm pracy serca w sytuacji komfortowej i stresującej, czyli różnice oczywiste nie tylko dla elektroniki.

Natychmiastowa reakcja na stres

W Lief wbudowano dwa sensory EKG, dwa silniki wibracji, 3-osiowy akcelerometr, 64 MB pamięci na dane oraz moduł Bluetooth LE. Urządzenie pracuje samodzielnie bądź sparowane ze smartfonem, a jego działanie polega na nieustannym monitorowaniu cyklu oddechowego i pracy serca, a w razie potrzeby reagowaniu na nieprawidłowości.

Najważniejszy pomiar dotyczy tzw. zmienności zatokowego rytmu serca (HRV), który z ogromną precyzją wskazuje aktualny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Gdy czujemy się komfortowo, przy każdym wdechu serce naturalnie przyspiesza a przy wydechu zwalnia pracę. Generuje to wysoki wynik HRV i oznacza organizm w stanie fizycznej i psychicznej równowagi.

Niski wynik HRV w sytuacji silnego stresu, a następnie skutek zastosowania się do rytmu urządzenia Lief.
Niski wynik HRV w sytuacji silnego stresu, a następnie skutek zastosowania się do rytmu urządzenia Lief.

W sytuacjach silnie dla nas stresujących sytuacja diametralnie się zmienia, a wynik HRV osiąga niską wartość – i to wówczas właśnie Lief przypomina o swojej obecności. Wszystko co wystarczy zrobić to dopasować cykl oddechowy (a konkretniej: wydechy) do rytmu jego wibracji. Wystarczą trzy minuty aby wybite z rytmu ciało i umysł odzyskały niemal pełną równowagę.

Po sparowaniu ze smartfonem i instalacji dedykowanej aplikacji (iOS i Android) otrzymujemy wgląd w zgromadzone przez czujniki dane, ćwiczenia w formie audio oraz interpretację zgromadzonych odczytów. Wbudowana, litowo-polimerowa bateria ma zapewnić tydzień działania, a jej ładowanie odbywa się przez wbudowany port microUSB.

Dla największych entuzjastów technologii producent Lief przygotował również wersję Pro, w której ilość wbudowanej pamięci dwukrotnie zwiększono, a urządzenie jest w stanie przesłać dane nie tylko do aplikacji mobilnej, ale także strony WWW oraz zewnętrznego oprogramowania.

Obraz

Wspierający kampanię nie zawiedli

Nowatorskie urządzenie jest ciekawym przykładem skutecznego przeciwdziałania stresowi jeszcze zanim spowoduje zmiany wymagające interwencji farmakologicznej. Trudno je przy tym nazwać niszowym, skoro choroby wywołane zbyt dynamicznym stylem funkcjonowania zdążyły już przybrać wymiar globalnego problemu cywilizacyjnego XXI wieku.

Potencjalnych odbiorców nie brakuje i jedyna wątpliwość mogłaby dotyczyć ich determinacji do zainwestowania we własne zdrowie. Tę z kolei rozwiewa kampania na Kickstarterze, osiągając cel w 4 dni, a po dwóch tygodniach przekraczając go już czterokrotnie. Wersja podstawowa kosztuje obecnie 189 dol, Pro 249 dol., a wysyłki mają nastąpić w czerwcu przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.