Limfocyty mordują wroga w megapowiększeniu [wideo]

Naukowcy z Imperial College London oraz Oksfordu opracowali nową technikę pozwalającą przyjrzeć się, jak dokładnie działają limfocyty zwane komórkami NK (natural killer). Po raz pierwszy udało się je zaobserwować podczas brudnej roboty.

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Grzegorz Nowak

15.09.2011 16:00

Naukowcy z Imperial College London oraz Oksfordu opracowali nową technikę pozwalającą przyjrzeć się, jak dokładnie działają limfocyty zwane komórkami NK (natural killer). Po raz pierwszy udało się je zaobserwować podczas brudnej roboty.

Istnieje wiele trudności, które sprawiają, że taka obserwacja nie należy do łatwych. Po pierwsze, komórki znajdujące się w krwi są bardzo małe, a samo "zabijanie" obcych ciał następuje bardzo szybko. Po drugie, nie należy zapominać, że limfocyty są trójwymiarowe, a szybkie mikroskopy pozwalają widzieć jedynie dwuwymiarową płaszczyznę. Wcześniej naukowcy musieli robić wiele zdjęć 2D, które następnie łączono w jeden obraz, co oczywiście nie należało do najprostszych metod. Profesor Paul French wyjaśnia na czym polega nowa metoda:

Używając lasera do manipulacji oddziaływaniami pomiędzy komórkami, ustawiamy je tak, żeby mikroskop był w stanie je uchwycić. W ten sposób zostaje wykonanych wiele zdjęć oddziałujących komórek, w krótkim odstępie czasu. Dzięki temu uzyskano niespotykaną możliwość bezpośredniego zaobserwowania dynamicznych procesów molekularnych, które zachodzą pomiędzy żywymi komórkami.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć "egzekucję" wykonywaną przez limfocyty. Organizm używa komórek NK do atakowania wszelkiego rodzaju uszkodzonych komórek - od guzów po wirusy - ale czasami zabójcy biorą na cel również przeszczepione organy. Zrozumienie tego, w jaki sposób działają, może pomóc m.in. w opracowaniu nowych lekarstw i zwiększyć szansę na udany przeszczep.

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.