Liść produkuje paliwo. Chcą zastąpić ropę naftową

Liść produkuje paliwo. Chcą zastąpić ropę naftową

Liść, który produkuje paliwo. Projekt Brytyjczyków
Liść, który produkuje paliwo. Projekt Brytyjczyków
Źródło zdjęć: © University of Cambridge
oprac. KLT
21.11.2023 08:06, aktualizacja: 21.11.2023 08:54

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge pracuje nad innowacyjnym urządzeniem, które ma na celu naśladowanie naturalnego procesu fotosyntezy. Sztuczny liść za pomocą światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla, będzie w stanie produkować ekologiczne paliwo.

Badacze z Uniwersytetu w Cambridge koncentrują swoje wysiłki na opracowaniu zaawansowanej technologii, która pozwoli na stworzenie zautomatyzowanych, pływających fabryk ekologicznego paliwa, zbudowanych ze sztucznych liści. Do jego produkcji wykorzystany zostanie dwutlenek węgla, światło słoneczne i woda. Jak informuje brytyjski dziennik The Guardian, proces produkcji tego paliwa nie będzie wiązał się z emisją dodatkowego dwutlenku węgla.

Urządzenie, które jest obecnie opracowywane na Uniwersytecie w Cambridge, ma za zadanie produkować syntetyczne paliwo, działając na zasadzie bardzo zbliżonej do naturalnej fotosyntezy. Twórcy tego rozwiązania są przekonani, że w przyszłości będzie ono mogło być wykorzystywane na skalę przemysłową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Erwin Reisner, profesor ds. energii i zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie w Cambridge, podkreśla, że panele słoneczne są doskonałym narzędziem do generowania energii elektrycznej i mają znaczący wkład w dążenie do osiągnięcia celu zerowej emisji netto. Jednak zdaniem profesora, wykorzystanie światła słonecznego do produkcji paliw niekopalnych, które mogą być spalane w samochodach czy statkach, przenosi tę kwestię na zupełnie inny poziom.

Fotosynteza, która produkuje paliwo

Naukowcy zamierzają wykorzystać sztuczne liście do budowy "dywanów", które byłyby umieszczane na powierzchni rzek i jezior. Reisner zaznacza, że to rozwiązanie nie dekarbonizuje gospodarki, ponieważ nadal korzysta ono z węgla.

- Węgiel jest nadal kluczowym składnikiem. To, co robimy to "defosylizacja" gospodarki. Nie będziemy już spalać starodawnych źródeł węgla, takich jak węgiel kopalny, ropa i gaz, ani dodawać do atmosfery gazów cieplarnianych, które obecnie powodują tak wiele szkód - wyjaśnia Reisner.

Sztuczny liść, unoszący się na powierzchni wody, produkuje wodór i tlenek węgla, które mogą być wykorzystane do produkcji paliwa. Naukowcy podkreślają, że kluczowe w tym procesie jest wykorzystanie światła słonecznego do napędzania produkcji tych substancji. Jednym z głównych celów badaczy jest wykorzystanie sztucznych liści do produkcji paliw, które mogłyby być wykorzystane na rynku lotniczym oraz do napędzania statków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)