Luke Aikins wyskoczył z 7 tys. metrów bez spadochronu i przeżył lądowanie

Jak przeżyć skok bez spadochronu z kilku tysięcy metrów? Luke Aikins wie, jak to zrobić: wystarczy wylądować na siatce. Cały problem w tym, by w nią trafić. Jemu się to udało!

Luke Aikins wyskoczył z 7 tys. metrów bez spadochronu i przeżył lądowanie
Łukasz Michalik

31.07.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:35

Rekordowe skoki ze spadochronem

Pamiętacie stratosferyczny skok Feliksa Baumgartnera? W szeroko nagłośnionym w mediach wydarzeniu (w końcu była to akcja Red Bulla) szwajcarski śmiałek wzniósł się w 2012 roku balonem na rekordową wysokość 39 kilometrów metrów, a następnie wyskoczył i bezpiecznie wylądował na spadochronie. Pobił przy okazji kilka rekordów: skoku spadochronowego z największej wysokości, najwyższego załogowego lotu balonem i największej prędkości swobodnego lotu.

Dwa lata później, bez wcześniejszego rozgłosu, podobny wyczyn powtórzył – realizując swoje marzenie – jeden z dyrektorów Google’a, 57-letni wówczas Alan Eustace, który wzniósł się do stratosfery i skoczył z wysokości 41 kilometrów. W czasie lotu w górę przebywał nie w kapsule, ale był podczepiony uprzężą bezpośrednio pod balonem. Lot w dół trwał ponad 15 minut, z czego pierwsze 5 Alan spadał bez rozłożonego spadochronu, przekraczając przy okazji prędkość dźwięku.

Record-Breaking Near-Space Dive Leaps from 135,000 Feet | Video

Zarówno Felix Baumgartner, jak i Alan Eustace dokonali spektakularnego wyczynu, jednak samo lądowanie po ekscytującym skoku wyglądało dość zwyczajnie – obaj powrócili na ziemię na spadochronach. Ale czy da się wyskoczyć z dużej wysokości bez spadochronu i przeżyć?

Skoki bez spadochronu: jak to możliwe?

Da się. Od dawna udowadniają to śmiałkowie, którzy spadochron zakładają dopiero w powietrzu, podany przez innego skoczka albo doganiają w czasie spadania kogoś wyposażonego w spadochron, do kogo mogą się przypiąć. Jeszcze innym popisem jest wyskoczenie z samolotu, a następnie powrót do niego po ostrym nurkowaniu. Albo - jak w przypadku popisu Troya Hartmana - podniebna przesiadka pomiędzy dwoma samolotami. Wszystko to jest szalenie efektowne, ale śmiałek ostatecznie za każdym razem ląduje albo na pokładzie samolotu, albo ze spadochronem.

Plane to Plane Skydive (MTV Version) - Troy Hartman

Albo na kartonach, na których w maju 2012 roku bezpiecznie wylądował Gary Connery. Śmiałek wyskoczył wówczas ze śmigłowca ubrany w wingsuit, czyli specjalny kombinezon, zwiększający powierzchnię nośną.

Wingsuit jumper Gary Connery completes 'no parachute' fall over Oxfordshire

Zwykłe skoki tego typu kończą się lądowaniem na spadochronie, jednak Gary wybrał inną metodę: po skoku z 730 metrów wylądował na specjalnie w tym celu przygotowanej górze kartonów, które – wbrew temu, co sądzą wierni fani Hanki Mostowiak – zamiast zabić, mogą uratować życie.

Luke Aikins: skok bez spadochronu z 7 tys. metrów!

Tym razem byliśmy świadkami czegoś absolutnie wyjątkowego. Luke Aikins wyskoczył z samolotu z wysokości 7 tys. metrów a następnie – po swobodnym spadaniu – wylądował na rozpiętej nad ziemią sieci o rozmiarach 36 na 36 metrów.

Heaven Sent: Skydiver Luke Aikins jumps 25000 feet without parachute

Jednym z kluczowych wyzwań podczas takiego skoku było takie sterowanie własnym ciałem podczas spadania, by trafić w odpowiednie miejsce. Co istotne, w momencie, gdy Luke wyskakiwał z samolotu, odległy o 7 kilometrów punkt lądowania był dla niego niewidoczny – na właściwą trajektorię lotu naprowadzały go odpowiednio rozmieszczone na ziemi światła.

Lądowisko Luke'a Aikinsa
Lądowisko Luke'a Aikinsa© Fot. Twitter

Warto przy tym zaznaczyć, że 42-letni Luke Aikins nie jest przypadkowym człowiekiem, któremu nagle zachciało się zrobić coś niezwykłego. To ekspert spadochronowy, który ma na koncie ponad 18 tysięcy oddanych skoków, uczestniczył w przygotowaniach do misji Feliksa Baumgartnera, a do tego szkoli żołnierzy Navy Seals.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.