Mars-500 - załoga już prawie na miejscu

W czerwcu zeszłego roku rozpoczął się niecodzienny eksperyment naukowy związany z podróżami kosmicznymi. Jak radzą sobie odizolowani od świata uczestnicy?

Mars-500
Mars-500
Grzegorz Nowak

22.01.2011 | aktual.: 11.03.2022 12:25

W czerwcu zeszłego roku rozpoczął się niecodzienny eksperyment naukowy związany z podróżami kosmicznymi. Jak radzą sobie odizolowani od świata uczestnicy?

Sześciu wolontariuszy zgodziło się na udział w projekcie i od 233 dni znajdują się w „drodze na Marsa”. Już pisaliśmy o rozpoczęciu eksperymentu i urządziliśmy wycieczkę po wnętrzu "statku". Do 250 dnia eksperymentu, który oznacza koniec podróży na planetę, zostało niewiele. Potem można ruszać w drogę powrotną, a to kolejne 220 dni – koniec projektu Mars-500 przewidywany jest na 5 listopada 2011 roku.

Model instalacji Mars-500
Model instalacji Mars-500

Trzech Rosjan, Francuz, Włoch i Chińczyk mają za zadanie wcielić się w astronautów uczestniczących w najdłuższej, załogowej podróży kosmicznej w historii. W czasie trwania eksperymentu muszą wykonywać te same czynności, co prawdziwy astronauci – czyli codzienne ćwiczenia, przeprowadzanie badań i odżywianie się specjalnym jedzeniem. Uczestnicy projektu Mars500 otrzymają równowartość 300 tysięcy złotych.

Wnętrze \
Wnętrze \

Niektórzy naukowcy kwestionują założenia eksperymentu. Zwracają uwagę na brak podstawowego czynnika – świadomości, że w kosmosie nie można liczyć na żadną pomoc. Bez tego ciężko jest powiedzieć, czy badanie psychologiczne będzie miało wyniki porównywalne, do prawdziwego, długotrwałego lotu w przestrzeni kosmicznej.

Sami uczestnicy niewiele się tym przejmują i wydają się dobrze bawić. Poniżej filmik, w którym „Marsonauci” radzą sobie z awarią prądu.

Mars500 video diary 10: Emergency

Źródło: popsci.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.