Masz antenę na dachu? Możesz spodziewać się wysokiej kary

Antena na dachu
Antena na dachu
Źródło zdjęć: © Unsplash

29.08.2021 06:57, aktual.: 06.03.2024 22:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawo budowlane w Polsce nie należy do najprostszych i wiele osób często nie jest nawet świadomych, że narusza jego przepisy. Warto jednak wiedzieć, jakie są zasady montażu anten, ponieważ w przypadku ich naruszenia, kara jest surowa.

Co do zasady, sam montaż anteny na dachu nie wymaga żadnych dodatkowych procedur. Jak informują dziennikarze serwisu prawo.pl, art.49b ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) – dalej pr. bud. Właściwy organ nakazuje z zastrzeżeniem art. 49b ust. 2 pr. bud., w drodze decyzji rozbiórkę obiektu lub jego części, jeśli powstał bez właściwego zgłoszenia lub pomimo wyrażenia sprzeciwu przez organ.

Jednak nie każda antena wymaga zgłoszenia. Zgodnie z treścią art. 29 ust. 2 pkt 15 pr. bud. - nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę wykonywanie robót polegających na instalowaniu urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych.

Skąd więc kara za antenę?

Ukarani możemy zostać za zainstalowanie anten o wysokości większej niż 3 metry. W wielu przypadkach nie ma potrzeby, by instalować tak wysoką antenę. Jednakże osoby mieszkające w specyficznych miejscach, często na obniżonym terenie, mogą potrzebować dodatkowych anten, na przykład do odbioru lokalnego internetu radiowego.

Zgodnie z treścią art. 30 ust.1 pkt 3 lit. pr. bud. wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych wymaga zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

W przypadku nieprzestrzegania powyższej zasady może spotkać nas sroga kara. Przepisy przewidują opłatę legalizacyjną w wysokości 2500 złotych. Warto więc postarać się o dopięcie wszelkich formalności przed wykonaniem wysokiej anteny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)