Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC

Strona głównaMasz drona? Będziesz musiał zapłacić OC
05.10.2021 13:33
Masz drona? Będziesz musiał zapłacić OC
Źródło zdjęć: © Getty Images/Bruce Bennett

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą, która nakładałaby na operatorów dronów opłaty podobne do tych, jakie ponoszą właściciele samochodów – informuje serwis Bankier.pl. Za brak ubezpieczenia OC ma grozić kara finansowa – nawet do 2 tys. złotych.

Nowe przepisy mają dotyczyć operatorów dronów i innych bezzałogowych statków powietrznych o wadze do 20 kg. Obowiązkowe będzie także ubezpieczenie OC, którego minimalna suma gwarancyjna wynosiłaby 17 tys. złotych. Według Bankiera nowe zasady mogą obowiązywać już za kilka miesięcy, bo od 1 stycznia 2022 r.

Celem nowelizacji ustawy o Prawie Lotniczym, bo o niej mowa, jest dostosowanie polskich przepisów do tych, które występują w innych państwach Unii Europejskiej. Zgodnie z projektem resortu o uprawnienia pilota bezzałogowego statku powietrznego o wadze do 20 kg będą mogły starać się osoby, które skończyły 14 lat.

Prąd drożeje. Zobacz, które urządzenia zużywają go najwięcej
Prąd drożeje. Zobacz, które urządzenia zużywają go najwięcej

Bankier podkreśla, że za brak ubezpieczenia OC właściciel drona może zapłacić nawet do 2 tys. złotych kary. I przypomina, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów, każda osoba, która chce pilotować taką maszynę o wadze powyżej 250 g, ale poniżej 20 kg, musi przejść obowiązkowe szkolenie i zdać test online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego.

Według unijnych zasad, które weszły w życie 31 grudnia 2020 r., operatorzy takich urządzeń muszą się też zarejestrować. Wspomniane przepisy obowiązują na mocy Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Europejskiej z 24 maja 2019 r. W uzasadnieniu, które znalazło się w tym dokumencie, czytamy:

  • Z badań wynika, że bezzałogowe statki powietrzne o masie startowej wynoszącej 250 g lub więcej stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, a zatem operatorów bezzałogowych systemów powietrznych eksploatujących tego rodzaju bezzałogowe statki powietrzne należy zobowiązać do tego, by się zarejestrowali, w sytuacji gdy wykonują operacje z użyciem tego rodzaju statku powietrznego w kategorii "otwartej".*
Udostępnij:
Komentarze (86)