Masz głośnych sąsiadów? Zastosuj ten trik

Masz głośnych sąsiadów? Zastosuj ten trik

Wkręty pochłaniające dźwięk
Wkręty pochłaniające dźwięk
Źródło zdjęć: © mau.se
20.02.2024 12:20

Dźwięki dobiegające z mieszkania obok, hałas mijających samochodów czy praca kosiarki – to rzeczy, które wielu z nas nie pozwalają na spokojny sen. Koniec tych problemów może przynieść wynalazek ze Szwecji, oparty na wykorzystaniu sprężyny. Ma on potencjał, aby zrewolucjonizować budownictwo.

Håkan Wernersson z Wydziału Nauk o Materiałach i Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie w Malmo, razem ze swoim zespołem, stworzył śrubę, która neutralizuje hałas. To innowacja, która może wprowadzić wiele zmian w budownictwie, umożliwiając redukcję poziomu docierających do nas dźwięków o połowę i eliminując pewne problemy związane z niewystarczającą izolacją akustyczną. Testy laboratoryjne pokazały, że dzięki wynalazkowi można zmniejszyć głośność o 9 decybeli, co oznacza zredukowanie rejestrowanego dźwięku o połowę w porównaniu do standardowych śrub.

Śruba, która neutralizuje hałas

Wskazane jest użycie tego typu śruby podczas montażu płyt gipsowo-kartonowych do ścian. Wtedy nie jest już potrzebna dodatkowa warstwa o właściwościach izolacyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu przez redukcję grubości stosowanych materiałów. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób, które mieszkają w niewielkim domu czy mieszkaniu.

Dodatkowo, te absorbujące dźwięki śruby ze Szwecji umożliwiają przymocowanie płyt gipsowo-kartonowych do drewnianych elementów na ścianie. Umieszczone w nich sprężyny sprawiają, że fale dźwiękowe, przenoszone przez ściany i drewniane słupy, są rozpraszane przez śruby, dzięki czemu ludzie w pomieszczeniu nie słyszą hałasu.

Modelem biznesowym dla tego wynalazku jest licencjonowanie praw do produkcji i/lub sprzedaży śruby firmom. Wernersson wraz ze swoim współpracownikiem, Raimo Issalem, obecnie poszukują większej liczby firm, które chciałyby przetestować produkt na większą skalę. Przeprowadzenie szerszej liczby projektów pilotażowych pozwoli zweryfikować, jak śruby sprawują się w codziennym użyciu i jak można je usprawnić.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)