Masz takie auto? Istnieje ryzyko pożaru

Opel, Peugeot, Citroën oraz DS ogłaszają wycofanie prawie 10 tysięcy samochodów. Inżynierowie zidentyfikowali usterkę w oprogramowaniu baterii, co może skutkować awarią lub w skrajnych przypadkach nawet pożarem pojazdu.

Usterka aut - istniej ryzyko pożaru
Usterka aut - istniej ryzyko pożaru
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. SBA

31.07.2024 14:49

Opel, Peugeot, Citroën i DS zdecydowali się wycofać niemal 10 tysięcy samochodów na całym globie. Powodem jest błąd w oprogramowaniu sterowania akumulatorem, który może prowadzić do poważnych awarii, a nawet pożarów pojazdów.

Współczesne auta charakteryzują się ogromnym zaawansowaniem technologicznym, co wpływa na ich funkcjonalność i komfort użytkowania. Systemy takie jak nawigacja, multimedia oraz asystenci kierowcy, ułatwiają codzienną jazdę, jednocześnie podnosząc poziom bezpieczeństwa na drogach. Niestety, gdy te technologie zawodzą, może to stanowić zagrożenie, zarówno dla komfortu, jak i bezpieczeństwa podróżnych.

Usterka w pojazdach marki Opel, Peugeot, Citroën i DS

Serwis auto motor und sport poinformował, że marki Opel, Peugeot, Citroën i DS są zmuszone wycofać z rynku pewne modele samochodów z powodu wykrytego błędu. Oprogramowanie w jednostce sterującej akumulatorem może działać wadliwie, nie wykrywając niektórych usterek, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru. Choć dotąd nie odnotowano przypadków zniszczenia samochodu, problem jest na tyle poważny, że zdecydowano się na wycofanie pojazdów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problematyczne modele to:

  • Citroën C5 Aircross (roczniki 2020 oraz 2021)
  • DS7 (produkcja od 2019 do 2021)
  • Opel Grandland X (roczniki 2019 – 2021)
  • Peugeot 3008 (roczniki 2019 – 2021)
  • Peugeot 508 (roczniki 2019 – 2021)

Łącznie problem dotyczy niemal 10 tysięcy pojazdów na całym świecie. Modele te można zidentyfikować dzięki odpowiednim numerom referencyjnym: KBA 13976R (Citroën), 13977R (DS), 13978R (Opel) i 13975R (Peugeot).

Producenci zapewniają wymianę i aktualizację

Posiadacze wadliwych samochodów nie muszą się obawiać. Jak poinformowali redaktorzy serwisu auto motor und sport, producenci samochodów zapewniają darmową wymianę akumulatora w dotkniętych problemem pojazdach. W przypadku konieczności aktualizacji oprogramowania, proces ten potrwa około sześciu godzin.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.