Masz w domu te rośliny? Mogą w przyszłości produkować energię

Dbaj o swoje sukulenty, ponieważ w przyszłości mogą zostać wykorzystane do produkcji energii, podobnie jak panele słoneczne. Najnowsze badania wskazują, że te rośliny mogą magazynować ogromne ilości energii.

Sukulenty jako nowe źródło energii?
Sukulenty jako nowe źródło energii?
Źródło zdjęć: © pexels

17.12.2022 | aktual.: 17.12.2022 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badania nad wybranym gatunkiem sukulentów - Corpuscularia lehmannii - były prowadzone przez izraelskich naukowców i zostały opublikowane na łamach czasopisma ACS Applied Materials & Interfaces. Ich celem było sprawdzenie, czy rośliny mogą wytwarzać i magazynować energię elektryczną, podobnie jak robią to panele słoneczne, ale dzięki fotosyntezie.

Już wcześniej było wiadomo, że woda znajdująca się w roślinach twardolistnych może służyć do przewodzenia elektronów. Jednak nikt wcześniej nie sprawdził teorii w praktyce. Naukowcy w ramach pierwszego eksperymentu umieścili anodę opartą na żelazie i katodę z platyny na jednym z twardych liści sukulenta. Ustalili, że napięcie w roślinie wynosi 0,28 V a po podłączeniu do obwodu elektrycznego udało się wytworzyć ok. 20 µA na centymetr kwadratowy.

Wartości mogą nie wyglądać imponująco, ale pamiętajmy, że chodzi o jeden niewielki liść, a każda taka roślina ma ich kilkadziesiąt. Naukowcy uważają też, że podłączenie większej liczby liści może zwiększyć napięcie płynącego prądu elektrycznego. Jednak to nie koniec osiągnięć naukowców. Cały układ był tak zaprojektowany, by gromadzić również wodór w formie gazowej. Ten będzie można zbierać i wykorzystywać jako "zielone paliwo".

Chociaż zanim sukulenty staną się nowymi "panelami słonecznymi", minie jeszcze sporo czasu, to sama koncepcja jest niezwykle ciekawa. Być może w przyszłości rośliny będą w stanie zasilać niewielkie urządzenia elektryczne, co w ogólnym rozrachunku może być bardzo pozytywną zmianą dla planety.

Klaudia Stawska, współpracownik serwisu Gadżetomania

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.