Mechaniczny lew Leonarda Da Vinci odtworzony po 500 latach (wideo)

Sławny Włoch był nie tylko genialnym malarzem, inżynierem i wynalazcą. Specjalizował się również w „efektach specjalnych”. Jedno z jego dzieł – mechaniczny lew naturalnej wielkości doczekało się we Francji nowego życia.

Mechaniczny lew Leonarda Da Vinci odtworzony po 500 latach (wideo)
Marek Maruszczak

17.08.2009 | aktual.: 14.03.2022 11:47

Sławny Włoch był nie tylko genialnym malarzem, inżynierem i wynalazcą. Specjalizował się również w „efektach specjalnych”. Jedno z jego dzieł – mechaniczny lew naturalnej wielkości doczekało się we Francji nowego życia.

Włoski mistrz nie pozostawił żadnego modelu, szkicu konstrukcyjnego ani instrukcji przedstawiającej budowę mechanicznego zwierzęcia. Lwa zrekonstruowano posiłkując się jedynie rysunkiem mechanizmu mogącego służyć do jego napędzania oraz spisanymi relacjami naocznych świadków.

„Robota” nakręca się podobnie jak zegarek lub stare mechaniczne zabawki. Po naciągnięciu sprężyn, lew stawia 10 kroków, macha głową na boki, kilkukrotnie otwiera i zamyka paszczę oraz macha ogonem.

Całe to przedstawienie miało pierwotnie zabawić króla Francji. Jego nową wersję zaprezentowano właśnie w Chateau du Clos Luce we Francji, gdzie Da Vinci spędził 3 ostatnie lata życia.

Obraz

Po naciśnięciu odpowiedniego punktu na ciele lwa, otwierały się ukryte drzwiczki i pokazywał herb Burbonów - stylizowany kwiat lilii (fleur-de-lys).

Sam Da Vinci został porównany do George’a Lucasa tamtych czasów. Chodzi oczywiście o jego „mechaniczne efekty specjalne”. Jest to powód do dumy, ale raczej dla twórcy Gwiezdnych Wojen.

Podobne artykuły:

Obraz
© [źródło](http://niezlekino.pl/2008/09/19/ostatniawieczerzawklimatachscifi/)
fiat500
fiat500
czolgsmok
czolgsmok

Źródło: ReutersGizmodo

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.