Metamorphosis - Pininfarina i De Rosa pokazują, jak piękny może być rower

Metamorphosis - Pininfarina i De Rosa pokazują, jak piękny może być rower
13.07.2018 14:31
Rower Metamorphosis
Rower Metamorphosis
Źródło zdjęć: © De Rosa

Rower Metamorphosis to wspólne dzieło legendarnego producenta jednośladów, marki De Rosa, i równie legendarnego studia projektowego Pininfarina. Gdy giganci włoskiego wzornictwa połączą siły w pracach nad wspólnym dziełem, efekt jest spektakularny.

Włosi potrafią przyprawić resztę świata o szybsze bicie serca. Taki efekt gwarantuje zerknięcie na rachunek za espresso, wypite w okolicy Koloseum albo seans kinowy, podczas którego na ekranie ujrzymy Violante Placido. Albo przejażdżka dziełem inżynierów z Sant’Agata Bolognese czy Maranello.

Nic zatem dziwnego, że informacja o współpracy De Rosy i Pininfariny wywołała u mnie podobny efekt. Producent doskonałych rowerów połączył swoje siły z ikoną włoskiego wzornictwa, Pininfariną, która – co warto wspomnieć – ma już na koncie projekty własnych jednośladów.

Rower Metamorphosis
Źródło zdjęć: © De Rosa
Rower Metamorphosis

Metamorphosis – zjawiskowy rower

Rezultatem współpracy jest rower Metamorphosis. Niestety, twórcy nie ujawniają na razie zbyt wielu szczegółów na temat specyfikacji technicznej.

Rower jest zbudowany na ramie z włókna węglowego, za przełożenia odpowiada 8-biegowa piasta Shimano Alfine napędzana – zamiast łańcuchem – paskiem zębatym. W kołach zastosowano obręcze o wysokim 40-mm profilu, a za zatrzymywanie odpowiadają tarczowe hamulce hydrauliczne.

Rower Metamorphosis
Źródło zdjęć: © De Rosa
Rower Metamorphosis

Rower ma być dostępny w dwóch wersjach, różniących się siodełkiem, kierownicą i oponami, a tym samym z naciskiem na komfort albo maksymalizację osiągów podczas sportowej jazdy. Twórcy nieskromnie zauważają przy tym, że to prekursor nowej kategorii rowerów – Sport Utility Bike.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kwintesencja włoskiego designu

Nie mam złudzeń, że większość informacji na temat Metamorphosis to marketingowe zaklęcia, budujące aurę wyjątkowości i prestiżu. Nie mam również złudzeń, że wyznaczona w oparciu o PR-owe czary cena tego sprzętu będzie dla większości z nas co najmniej dyskusyjna.

W żaden sposób nie zmienia to mojego zachwytu, bo rezultat współpracy De Rosy i Pininfariny jest po prostu olśniewający. Jeśli wzornictwo przemysłowe może być sztuką, to rower Metamorphosis jest tej sztuki Parnasem. To piękno, harmonia i ruch zaklęte w metalu i karbonie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)