Miasta oszczędzają na prądzie. Dwa sposoby są bardzo popularne
Związek Miast Polskich opublikował wyniki ankiety na temat działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego. Miasta wskazały kilka różnych działań, które pozwalają zmniejszyć zużycie prądu.
10.11.2023 11:00
Wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać na rachunkach za prąd. Energia elektryczna drożeje, więc, by uniknąć znacznego wzrostu rachunków, konieczne jest zmniejszenie jej zużycia. Dotyczy to także miast, gdzie znaczną część wydatków generuje oświetlenie uliczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak miasta oszczędzają na prądzie?
Związek Miast Polskich opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej w ponad stu miastach, które podsumowują działania podejmowane w celu zmniejszenia zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego. Zmiany są niezbędne i są wprowadzane prawie przez wszystkie miasta.
"Miasta zaznaczały średnio trzy różne działania, to może oznaczać, że władze lokalne podejmują kilka różnych środków, aby zminimalizować koszty związane z oświetleniem ulicznym. Obejmują one zmiany w technologii oświetleniowej, zarządzaniu zużyciem energii lub optymalizacji systemów oświetlenia" – podało biuro Związku Miast Polskich.
Najpopularniejszym sposobem na oszczędzanie energii jest wymiana starych żarówek na energooszczędne oświetlenie LED - takie działania wykazuje aż 70 proc. ankietowanych. Połowa miast dodatkowo redukuje moc oświetlenia w godzinach nocnych od 30 do 80 proc.
Dużo miast decyduje się także na opóźnienie włączania oświetlenia wieczorem i przyspieszenie wyłączania oświetlenia rano (31 proc.) czy nawet całkowite wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych (28 proc.).
Niektóre miasta podejmują inne działania. Jak informuje ZMP, do takich działań zalicza się m.in.: montaż zegarów zintegrowanych z czujnikiem zmierzchu; wyłączenie podświetlenia budynków, w tym pomników, obiektów zabytkowych, obiektów sakralnych, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej; wprowadzenie cyfrowych programatorów astronomicznych do ustawień czasowych świecenia lamp ulicznych; zmniejszenie ilości oświetlenia świątecznego.
Rzadko spotykamy się wyłączaniem punktów oświetleniowych poprzez zmniejszenia liczby działających punktów świetlnych, czy też wyłączenie latarni w bliskiej odległości lub co drugiej lampy w ciągach oświetlenia ulicznego. Bardzo rzadko stosowane są również systemy dynamicznego oświetlenia, które dostosowuje się do pogody i naturalnego oświetlenia.
Paweł Maziarz, dziennikarz Gadżetomanii