Jak oszczędzać prąd? Porady, które musisz znać
Energia elektryczna drożeje, więc aby uniknąć drastycznego wzrostu rachunków, konieczne jest zredukowanie jej zużycia. Z tego tekstu dowiesz się, jak oszczędzać prąd skutecznie i bez większych wyrzeczeń.
22.09.2022 08:19
A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.
Oszczędzanie prądu tej zimy będzie znacznie ważniejsze i znacznie bardziej potrzebne, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Widmo kryzysu energetycznego spowodowanego m.in. brakami paliw kopalnych jest coraz bardziej widoczne, więc aby jak najmocniej zniwelować jego skutki, konieczna może być zmiana kilku nawyków.
Pierwszym krokiem, który należy podjąć, zanim zaczniemy wdrażać strategię oszczędzania energii, jest przeanalizowanie własnych rachunków. Może się okazać, że najprostszym zabiegiem będzie zmiana taryfy. W zależności od specyfiki zużycia prądu w gospodarstwie dobrym pomysłem może być zastosowanie taryfy nocnej, kiedy energia jest tańsza. Niektórzy dystrybutorzy pozwalają na porównanie rachunków po ewentualnej zmianie taryfy w aplikacji online. Do tego konieczne jest jednak posiadanie odpowiednio nowoczesnego licznika energii elektrycznej, który jest w stanie rejestrować dane niezbędne do automatycznej analizy jej zużycia.
Oszczędzaj światło
Oświetlenie może kosztować nas w skali roku naprawdę dużo. Szczególnie gdy korzystamy z energochłonnych źródeł światła, czyli tradycyjnych żarówek lub halogenów. Warto wymienić je w miarę możliwości na źródła LED. Warto jednak pamiętać o doborze odpowiedniej temperatury barwowej - zimna biel jest męcząca dla oczu i może powodować problemy z zasypianiem.
Kiedy już zamontujemy ekologiczne oświetlenie, warto rozprawić się z mitem na temat tego, kiedy opłaca się je gasić, gdy opuszczamy pomieszczenie na chwilę. Testy, które przeprowadzono, wskazują, że w większości przypadków zgaszenie światła jest opłacalne. Więcej na ten temat pisaliśmy na łamach Gadżetomanii.
Zobacz także
Czyść i odkurzaj sprzęty
Kurz i brud zgromadzone na urządzeniach elektrycznych powodują zwiększenie zużycia prądu. Komputer czy laptop z zakurzonym wnętrzem będzie miał problemy z wydajnym chłodzeniem, przez co wiatraki będą musiały kręcić się z większą prędkością, a co za tym idzie, pobierać więcej prądu.
Warto zadbać o czystość palników w kuchence elektrycznej. Jeśli są one zabrudzone, ciepło przekazywane jest mniej efektywnie. Duże zużycie prądu powoduje też zakurzenie spirali z tyłu lodówki. Rzadko tam zaglądamy, a jak informuje Tauron, zanieczyszczenia w tym miejscu mogą zwiększać pobór energii nawet o 30 proc.
Podobna sytuacja dotyczy czajnika. Warto regularnie go odkamieniać. Grzałka lub płyta grzewcza pokryta kamieniem nie oddaje ciepła tak szybko, jak mogłaby to robić.
Gotuj z głową
Gotowanie to proces bardzo energochłonny. Warto przyjrzeć się swoim nawykom z nim związanym i zastąpić je bardziej ekologicznymi. Chodzi tu choćby o przykrywanie garnków w czasie gotowania. Zmniejsza to ilość ciepła, która "ucieka" z naczynia.
Inną wskazówką jest dbanie o to, by nie używać zbyt wiele wody na potrzeby gotowania. Poza oczywistym odmierzaniem jej odpowiedniej ilości warto stosować naczynia o odpowiedniej średnicy. Mniejszy garnek pozwoli na całkowite zalanie gotowanych produktów przy użyciu mniejszej ilości wody.
Zobacz także
Pranie i zmywanie - raz, a dobrze
Pralka i zmywarka to urządzenia, które wyposażone są w energochłonne grzałki. Można się więc domyślić, że niewłaściwe korzystanie z nich przekłada się na wysokie rachunki za prąd. Aby tego uniknąć, konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi takiego urządzenia. Dowiemy się wówczas, jak duże jest zużycie energii w poszczególnych programach. Pomoże to nam dostosować je do naszych potrzeb.
Niezmienne jest to, że pralkę i zmywarkę powinniśmy uruchamiać dopiero wtedy, gdy są one pełne. Z tego względu warto też dobrać odpowiednią pojemność obu urządzeń. Inne są potrzeby rodziny z trójką małych dzieci, inne dwóch osób dorosłych. Większe nie zawsze znaczy lepsze.
To tylko kilka porad, które pozwolą w wyraźnym stopniu zaoszczędzić energię elektryczną. Podzielcie się w komentarzach waszymi sposobami na to, by zredukować zużycie prądu i utrzymywać rachunki na znośnym poziomie.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii