Mikrowieża Sony CMT‑X5CDB wygląda jak metalowe pudełko, ale gra jak orkiestra
20.08.2019 22:13, aktual.: 09.03.2022 10:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym wyróżnić się na zatłoczonym rynku audio? Brzmienie jest ważne, ale wielu klientów kupuje oczami, a jakości dźwięku nie widać. Nic dziwnego, że Sony postanowiło podbić serca i portfele klientów bardzo nietypowym zestawem. Mikrowieża japońskiej marki wygląda jak metalowe pudełko.
W epoce mobilnej muzyki i streamingu małe zestawy audio mogą wydawać się sprzętem z innej epoki. Mimo tego wiele marek wciąż projektuje i produkuje niewielkie wieże, które – mimo skromnych rozmiarów – nieraz potrafią zaskoczyć mocą i jakością dźwięku, czego dobrym przykładem jest recenzowany przez nas, lampowy zestaw Kruger&Matz KM1908.
Jak odróżnić się od konkurentów? Gdy większość niewielkich wież wygląda mniej więcej podobnie, Sony postawiło nie tylko na brzmienie, ale i na nietypowy wygląd. Choć zestaw Sony CMT-X5CDB nie jest rynkowym debiutantem, niezmiennie zaskakuje swoją formą.
Minimalistyczny wygląd, duże możliwości
Zamiast klasycznego rozwiązania w postaci dwóch głośników i jednostki centralnej, japońska marka postawiła na zestaw audio wyglądający jak blaszane pudełko – producent określa to mianem linii wzorniczej Definitive Outline. Z powodzeniem możemy postawić je w dowolnym pomieszczeniu i wielu osobom nawet nie przyjdzie do głowy, że jest to sprzęt grający.
CMT-X5CDB (co za geniusz marketingu wymyśla takie nazwy?) kryje w sobie dwa głośniki o łącznej mocy 40 W, odtwarzacz CD (płytę wkłada się w szczelinę umieszczoną na górnej powierzchni urządzenia), radio FM, cyfrowy tuner DAB/DAB+, a także moduł Bluetooth pozwalający na strumieniowanie muzyki z różnych źródeł.
Jak poprawić jakość MP3?
Uzupełnieniem interfejsów jest liniowe wejście audio, gniazdo USB i moduł NFC, ułatwiający parowanie sprzętu np. ze smartfonem. Producent podkreśla również zastosowanie rozwiązania o nazwie DSEE (Digital Sound Enhancement Engine – system cyfrowego wzbogacania dźwięku). Jest to algorytm, który próbuje uzupełniać muzykę, odtwarzaną z formatów stratnych, o utracone podczas kompresji brzmienia.
Dodatkowym atutem sprzętu jest dedykowana aplikacja mobilna SongPal, zmieniająca smartfon w pilota zdalnego sterowania i centrum obsługi, pozwalające na personalizację ustawień i łatwy dostęp do kolekcji cyfrowej muzyki. Cena zestawu to około 1000 zł.