Moda na orbicie, czyli co się nosi w kosmosie
Ze względu na rosnącą popularność wycieczek w przestrzeń kosmiczną warto zainteresować się odpowiednim strojem na taką okazję. Na orbicie nie wypada pokazać się w byle czym. Co zatem jest na topie? Szorty i elastyki.
Ze względu na rosnącą popularność wycieczek w przestrzeń kosmiczną warto zainteresować się odpowiednim strojem na taką okazję. Na orbicie nie wypada pokazać się w byle czym. Co zatem jest na topie? Szorty i elastyki.
A przede wszystkim skafander – ubiór, który nigdy nie wychodzi z kosmicznej mody. Choć jego zakładanie wychodzi bokiem niejednemu kosmonaucie. Głównie z trzech powodów: załamującego ciężaru (ok. 120 kg), niewygody podczas samego zakładania i irytującego ograniczenia swobody poruszania się w tym monstrum. Nie dziwi zatem fakt, że astronauci marzą o założeniu na siebie skafandra lekkiego, elastycznego i seksownego.
Muszą oni jednak wykazać się anielską cierpliwością, ponieważ dopiero na 2020 r. NASA zaplanowała naukową wyprawę na Księżyc. Zleciła wytworzenie do tego czasu skafandrów, w których zastosowana zostanie technologia znana każdemu zapalonemu gadżetomaniakowi, a zwana plug and play.
Każdy element skafandra pasowałby do różnych modeli i każdy z tych elementów byłby wymienny. Za dotację w wysokości 500 mln dolarów ma powstać skafander dla programu Constellation, przygotowywanego obecnie przez NASA. Ma to być skafander miękki, z wymiennymi modułami na nogi, ręce, korpus i głowę, a w wersji przeznaczonej do kosmicznych spacerów - z systemem zapewniającym przeżycie przez 150 godzin.
Czy w przestrzeni kosmicznej jest miejsce na seksowny wygląd? I to da się ponoć uzyskać. Pod warunkiem, że jest się tak odważnym jak Dava Newman, prof. z MIT, której BioSuit bardziej przypomina strój narciarski niż kosmiczny. Ciasno przylegające do ciała, specjalnie splecione włókna spandeksu i nylonu mają zastąpić pompowanie skafandra i zapewnić perfekcyjną ochronę ludzkich ciał.
W kosmos coraz częściej latają panie. Panów astronautów może i nie zawsze zachwyca świadomość, że towarzyszą im kobiety, ale założę się, że żaden z nich nie powie złego słowa na astronautkę paradującą w szortach. I pewnie dlatego japoński projektant mody stworzył specjalny zestaw odzieży dla kosmonautki, mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni.
(Szkopuł jedynie w tym, że ten artystyczny przyodziewek przeznaczony jest do warunków ziemskich. Pomyślcie jednak, jak intrygująco wyglądałaby astronautka w szortach na orbitalnym spacerze...;-) Z powodu warunków panujących w przestrzeni kosmicznej jest to, niestety, niewykonalne. Na pociechę napiszę, że już niedługo będzie można ponoć nacieszyć wzrok powabnymi kształtami astronautów w seksownych uniformach.
By zaś takie kształty zachować, konieczna jest regularna gimnastyka dla mięśni i stawów. Te zaś „lubią” po dłuższym pobycie w stanie nieważkości zwyczajnie odmawiać posłuszeństwa. Wymyślono więc i taki skafander, który utrzymuje ciało w pełnej gotowości do kosmicznych zadań. Nie jest jednak ani lekki, ani tani, ani nawet seksowny. Pozwala za to pewniej stanąć na nogach, kiedy pod stopami astronauta wreszcie poczuje ziemski grunt.