Monitor na HDMI z e-papierem Waveshare EINK-DISP-103. Praca z komputerem jak czytanie książki

Monitor na HDMI z e-papierem Waveshare EINK-DISP-103. Praca z komputerem jak czytanie książki11.03.2020 01:10
Niewielki monitor HDMI na e-papierze - Waveshare EINK-DISP-103
Niewielki monitor HDMI na e-papierze - Waveshare EINK-DISP-103
Źródło zdjęć: © waveshare
Jan Domański

Ekrany kineskopowe, plazmowe, ciekłokrystaliczne, OLED… Obraz jest coraz lepszy (no, może poza początkowym przejściem na TFT), ale wciąż w pewnych przypadkach o wiele lepszy wydaje się papier. Monitor Waveshare EINK-DISP-103 załatwia ten problem.

Jeśli pracuje się z tekstem, prostymi grafikami czy schematami i nie potrzeba kolorowych dynamicznych elementów na dodatkowym monitorze, to o wiele przyjemniejszy dla oczu jest ekran e-papierowy. Przyswajanie na nim treści jest podobne do czytania książki, a w lepszych jakościowo matrycach tego typu nawet przewyższa druk. Nie ma problemu z odblaskami czy szybkim zmęczeniem wzroku.

398092649363681742
Źródło zdjęć: © waveshare

Niezłe parametry jak na e-Ink

To ważne, szczególnie dla osób, które pracują regularnie wiele godzin na komputerze. Waveshare EINK-DISP-103 co prawda nie jest ogromny i legitymuje się mniejszą przekątna niż typowy biurkowy monitor czy laptop, ale 10,3 cala na dodatkowy ekran e-papierowy, to wystarczający rozmiar. Urządzenie potrafi wyświetlić 16 odcieni szarości i może pochwalić się naprawdę świetną jak na taki rozmiar rozdzielczością 1872 x 1404 pikseli.

W sprzęcie nie zastosowano dotykowej warstwy, ale jest kilka przycisków do przestawiania trybu wyświetlacza (szybszy i mniej dokładny lub szczegółowy, ale wolniejszy oraz trzeci pośredni), wymuszenia odświeżenia obrazu (eliminacja efektu poświaty), czy zmiany kontrastu. Komputer czy inny sprzęt podłączymy do Waveshare EINK-DISP-103 przez złącze HDMI.

398092649363878350
Źródło zdjęć: © waveshare

E-papier droższy niż matryce ciekłokrystaliczne

Monitor o rozdzielczości powyżej full HD nie jest najtańszym sprzętem, a do tego ten wykonany jest w technologii e-papieru. U producenta koszt Waveshare EINK-DISP-103 wynosi 540 dolarów (około 2060 złotych), a na Amazonie 683 euro (około 2940 złotych). Ewentualnie nawet w Polsce jako sam goły moduł matrycy np. do Raspberry Pi można go kupić za 1099 złotych.

Waveshare 10.3inch e-Paper HDMI monitor

Jak widać nie jest to tanie rozwiązanie, ale całkiem ciekawe dla pewnych zastosowań. Mimo najlepszej oferty w sklepie producenta, niestety zamówienie w tym miejscu wiąże się z jeszcze opóźnieniami niewiadomej długości spowodowanymi epidemią koronawirusa.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)