Mrówki przejęły czytnik e‑boków. Zrobiły z niego dom i "zamówiły" książki
12.08.2022 16:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Brazylijska dziennikarka Mariana Lopes Vieira na swoim blogu opisała nietypową historię związaną z jej czytnikiem Kindle. Kobieta na pewien czas odłożyła urządzenie i zajęła się czytaniem papierowego wydania "Atlasu chmur" Davida Mitchella. Kiedy postanowiła ponownie sięgnąć po czytnik, okazało się, że władzę nad nim "przejęły" mrówki.
Mrówki dostały się do urządzenia przez gniazdo ładowania i bardzo szybko przekształciły je w swój nowy dom. Odkrycie wzbudziło wiele obaw Mariany Lopes Vieira. Kobieta bała się, że bezpowrotnie straciła dostęp do posiadanych e-booków, w tym również tych, których papierowe wydania zostały wyprzedane lub wycofane z druku.
Mrówki przejęły kontrolę nad czytnikiem e-booków
Jak się okazało, mrówki nie tylko przejęły urządzenie, ale i z niego "skorzystały". Mariana Lopes Vieira otrzymała wiadomość e-mail z informacją, że kupiła dwa nowe e-booki - powieść science fiction"Roboty i imperium", amerykańskiego autora Isaaca Asimova oraz "O anel de Giges: Uma fantasia ética", książkę autorstwa Eduardo Giannettiego, ekonomisty z Brazyli. To mrówki przebywające w Kindle'u uruchomiły podpiętą wcześniej przez kobietę formę robienia zakupów jednym kliknięciem na Amazonie. Najprawdopodobniej doszło do tego, gdy przemieszczały się po ekranie Kindle'a.
Kiedy dziennikarka zorientowała się, co właśnie się stało, zalogowała się na swoje konto i zrezygnowała ze wspomnianej formy płatności. Postanowiła również pozbyć się nieproszonych gości ze swojego czytnika e-booków. W tym celu włożyła swoje urządzenie do zamrażarki. Warto pamiętać, że ta metoda może przynieść więcej szkody niż pożytku, a urządzenie po wyjęciu z zamrażarki w ogóle nie będzie nadawało się do użytku.
Większość z producentów elektroniki użytkowej, w tym czytników e-booków, przypomina swoim klientom, aby nie narażali urządzeń na działanie ekstremalnych temperatur. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura dla wielu z nich jest poważnym zagrożeniem. Przykładem są smartfony. Ekspozycja telefonu na zbyt wysokie temperatury może skończyć się rozładowaniem, spowolnieniem działania, błędami, zepsuciem ekranu, a w skrajnej sytuacji nawet eksplozją. Na łamach WP Tech ukazały się nawet wyniki eksperymentu, podczas którego smartfon leżał przez godzinę wewnątrz nagrzanego samochodu. Więcej na temat tego testu można przeczytać tutaj.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii