Muzyka z telefonu w starszym samochodzie. Jak to zrobić?

Muzyka z telefonu w starszym samochodzie. Jak to zrobić?

Radio samochodowe.
Radio samochodowe.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Layer
Norbert Garbarek
18.05.2023 12:50, aktualizacja: 21.05.2023 20:05

Nie każdy jeździ samochodem z fabrycznie zainstalowanym radiem, które umożliwia połączenie telefonu z systemem rozrywki przez bluetooth. Co zatem zrobić, aby nawet w starszym samochodzie włączyć muzykę z telefonu? Pomoże w tym jeden gadżet.

Jeszcze lata temu wśród właścicieli samochodów bez opcji podłączenia telefonu przez kabel 3,5 mm mini-jack królowały proste przewodowe transmitery FM. Po latach, jednak kiedy producenci smartfonów zaczęli usuwać ze swoich urządzeń wejścia słuchawkowe, na rynku zaczęły pojawiać się nowsze rozwiązania.

To właśnie nowe transmitery bluetooth są dziś dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą w starszym samochodzie słuchać muzyki z telefonu. Czym są te sprzęty i jak działają? Z tego tekstu dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu bezprzewodowego transmitera FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bezprzewodowy transmiter (bluetooth) FM

Do działania transmitera FM jest potrzebne wyłącznie gniazdo zapalniczki (12 V) w samochodzie, z którego urządzenie będzie pobierać prąd. Jeśli znajduje się ono na wyposażeniu twojego samochodu, możesz podłączyć transmiter i cieszyć się dźwiękiem przekazywanym do głośników w aucie bez prowadzenia jakichkolwiek przewodów.

Transmiter FM – jak zresztą wskazuje jego nazwa – transmituje fale FM na wybranej przez użytkownika częstotliwości i przesyła za ich pośrednictwem dźwięk do samochodu. Działanie takiego urządzenia jest proste: przede wszystkim wystarczy ustawić częstotliwość w transmiterze i radiu, która nie interferuje z silnym sygnałem popularnych rozgłośni radiowych (wybierz taką częstotliwość, na której nie nadaje żadne radio i słyszysz w eterze szum). Tę samą częstotliwość, którą ustawisz na transmiterze, ustaw w swoim radiu.

Przykładowy transmiter (bluetooth) FM do samochodu.
Przykładowy transmiter (bluetooth) FM do samochodu.© Allegro | bluedots_shop

Współczesne transmitery FM są zwykle wyposażone w dedykowane aplikacje do obsługi i łączenie ich ze smartfonem przebiega w sposób standardowy (jak podczas łączenia się z każdym innym urządzeniem bluetooth). W razie trudności, każdy producent przygotowuje instrukcję obsługi, która pozwoli ci przejść przez ten etap. Nie ma jednak powodów do obaw – dziś właściwie każdy telefon posiada łączność bezprzewodową bluetooth, zatem kompatybilność nie jest problemem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze transmitera bluetooth?

Największą rolę powinny odgrywać opinie o wybieranym przez ciebie urządzeniu. Rynek jest obecnie przesycony tego typu sprzętami i bez trudu można znaleźć sprzęt z niskiej półki cenowej za ok. 40 zł. Warto jednak zainteresować się propozycjami od popularnych producentów, którzy często z dbałością podchodzą do kwestii zapewnienia wyższej jakości.

Wspomniana jakość jest ważna przede wszystkim z uwagi na wtyczkę transmitera FM do gniazda zapalniczki. Z uwagi na to, że nie jest to urządzenie standardowe w samochodzie, warto po zgaszeniu zapłonu wyciągać je z prądu. Dla najtańszych akcesoriów ciągłe wyciąganie ze źródła zasilania jest dużą próbą wytrzymałości użytych materiałów.

Ustawianie częstotliwości transmitera FM w telefonie.
Ustawianie częstotliwości transmitera FM w telefonie.© YouTube | benchmark.pl

Aby uniknąć niechcianych uszkodzeń – wybieraj sprzęt, który polecają kierowcy i nie mają zastrzeżeń do jego wykonania. Warto też mieć na uwadze, że producenci często decydują się doposażać transmitery w porty USB. Choć nie jest to najważniejszy element, dla wielu może okazać się niezbędnym podczas podróży, kiedy pojawi się konieczność doładowania baterii smartfona.

Co jeszcze stanowi o użyteczności bezprzewodowego transmitera FM? Przede wszystkim jakość przesyłanego dźwięku. Najtańsze rozwiązania mogą przekazywać zanieczyszczony szumami sygnał, a to niepożądany efekt. W tym przypadku również warto sugerować się opiniami recenzentów, ale też użytkowników, którzy na co dzień mają do czynienia z konkretnym modelem transmitera FM.

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)