Funkcja w piekarniku, której nie znasz. Przyda się nie raz

Funkcja w piekarniku, której nie znasz. Przyda się nie raz

Piekarnik - jak zdjąć drzwiczki?
Piekarnik - jak zdjąć drzwiczki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lazy_Bear
Norbert Garbarek
10.05.2023 14:03

Ten trik warto znać, aby w prosty sposób wyczyścić szybę piekarnika. Wystarczy użyć jednego zawiasu, a uchylne drzwiczki zdejmiesz jednym ruchem. Ten przycisk ma prawie każdy, ale nie wszyscy wiedzą, co czego służy.

Jak wyczyścić szybę w piekarniku? O ile zewnętrzna jej część zwykle nie stwarza problemów, tak wnętrze po kilku miesiącach użytkowania – jak bardzo byśmy się nie starali – w końcu będzie potrzebować czyszczenia. Aby ułatwić sobie zadanie, wystarczy znać jeden prosty trik, który pozwoli ci zdjąć drzwiczki i zająć się czyszczeniem.

Zawias w piekarniku. Zdejmowanie drzwiczek prostym sposobem

Ten "przycisk" znajdziesz w zdecydowanej większości piekarników, dlatego z niemal 100 proc. pewnością możesz być przekonany, że i sprzęt w twoim domu można w kilka chwil wyczyścić, zdejmując uchylane drzwi. Przejdźmy do sedna: jak wyciągnąć drzwi z piekarnika?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Krok 1: przygotuj się do demontażu drzwi

Do jakichkolwiek działań związanych ze szkłem w drzwiczkach piekarnika warto przede wszystkim odpowiednio się przygotować. Pamiętaj zatem, aby piekarnik był wystudzony. Nie zdejmuj drzwi, jeśli nie masz pewności, czy aby na pewno każdy element piekarnika zdążył ostudzić się po ostatnim włączeniu.

Dodatkowo zabezpiecz powierzchnię, na której zamierzasz odłożyć drzwiczki. Wprawdzie nie są one ciężkie, ale wiele ich elementów ma na sobie brudny nalot, którym przecież nie chcesz zabrudzić np. ścian zaraz po zdjęciu. Zadbaj też o miękkie podłoże, na którym zamierzasz umieścić drzwiczki z szybą – najlepiej rozłóż miękki materiał.

Zawiasy w piekarniku.
Zawiasy w piekarniku.© Adobe Stock | KoshkinS

Krok 2: odbezpiecz zawiasy w drzwiach

Przygotowanie się do tego procesu może zająć więcej czasu, niż sam demontaż drzwi. Kiedy już przygotowałeś się do ich wyciągnięcia, otwórz drzwiczki piekarnika do maksymalnej pozycji (równolegle z podłogą) i zlokalizuj zawiasy. Jeden znajdziesz po lewej stronie, drugi po prawej stronie – w miejscu łączenia drzwiczek z piekarnikiem. Ściśnij je i pociągnij do góry (możesz to zrobić po kolei, nie trzeba ich odbezpieczać jednocześnie). Zawiasy, których szukasz powinny się swobodnie zwolnić, podczas gdy pozostałe elementy konstrukcyjne pozostaną stabilne.

Zawias w piekarniku.
Zawias w piekarniku.© Licencjodawca

Krok 3: wyciągnij drzwi

Kiedy już oba zawiasy są odbezpieczone, wystarczy wyciągnąć drzwiczki. Aby to zrobić, podnieś drzwiczki, aż poczujesz ich ciężar – a następnie wyciągnij je używając nieco siły. Element nie powinien stawiać oporów, jednak warto użyć do tego obu rąk i poprosić o ewentualne wsparcie na wypadek nieprzewidzianych trudności (np. przypadkowe zablokowanie zawiasów).

Czyszczenie i ponowny montaż drzwi

Kiedy zdejmiesz drzwiczki z piekarnika, możesz zdemontować z nich wewnętrzną szybę. Aby to zrobić, odbezpiecz blokadę w górnej ich części (różna budowa w zależności od producenta) i delikatnie zdejmij szybę. Ponowny jej montaż wymaga przede wszystkim tego, aby założyć je w ten sam sposób co domyślnie – tj. nie obracając ich.

Montaż drzwiczek jest procesem, który wymaga wyłącznie włożenia ich w odpowiednie szczeliny i zablokowaniu zawiasów. Nie powinno to zająć dłużej niż kilkanaście sekund. Pamiętaj, aby zabezpieczyć oba zawiasy i upewnić się po tym, czy trzymają drzwiczki w odpowiedniej pozycji podczas otwierania i zamykania.

Norbert Garbarek, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)