Będzie rewolucja w smartfonach? Ta bateria ma wytrzymać nawet 9 lat

Badacze z Australii opracowali nowy rodzaj baterii do smartfona. Zapewniają, że nada się ona do powtórnego użycia, a jej żywotność wydłuży się aż trzykrotnie.

Telefon; telefony; smartfon; smartfony
Telefon; telefony; smartfon; smartfony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lubos Chlubny

Jeżeli przewidywania australijskich naukowców się spełnią, to być może już niedługo będziemy mogli o wiele rzadziej wymieniać smartfony. Na pewno wielu z nas zna ten ból, gdy po 2-3 latach bateria w smartfonie przestaje sprawnie działać i urządzenie rozładowuje się niemal "co chwilę". Baterie, które opracowują badacze, mają nie tylko działać dłużej, ale też być łatwiejsze do przetworzenia.

W swoich badaniach naukowcy zwracają uwagę na to, że w Australii jedynie 10 proc. telefonów jest poddawanych recyklingowi. Sprawa nie wygląda wcale lepiej w innych regionach świata - po prostu przetwarzanie urządzeń z bateriami litowo-jonowymi nie jest ani łatwe, ani opłacalne. Aby to zmienić, badacze z RMIT w Melbourne zastąpili lit w bateriach MXenem - związkiem podobnym do grafenu, ale mającym wysoką przewodność elektryczną.

MXene ma być doskonałą alternatywą dla litu, nawet mimo tego, że z czasem rdzewieje. I na to inżynierowie z RMIT znaleźli rozwiązanie. Badania potwierdziły, że ekspozycja akumulatora na fale dźwiękowe o częstotliwości 10 Hz przez minutę sprawi, że rdza zostanie usunięta. Dzięki temu bateria może znów wrócić do użytku a proces ten można powtórzyć dwukrotnie. Przy założeniu, że bateria w smartfonach działa sprawnie przez ok. 3 lata, akumulatory z MXene będzie można wykorzystywać przez prawie 9 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zostawiliśmy smartfona na godzinę w gorącym aucie - oto efekt

Oczywiście należy przy tym założyć, że pozostałe części smartfona działają bez zarzutu. Jeśli nawet nowe baterie nie sprawią, że będziemy rzadziej wymieniać telefony, to wciąż jest to ważny krok w recyklingu baterii. Finalnie również ograniczając ilość lądujących na wysypiskach elektrośmieci. Naukowcy już poszukują partnerów biznesowych, którzy byliby zainteresowani przetestowaniem rozwiązania na rynku.

Klaudia Stawska, współpracownik Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.