Będzie rewolucja w smartfonach? Ta bateria ma wytrzymać nawet 9 lat

Będzie rewolucja w smartfonach? Ta bateria ma wytrzymać nawet 9 lat

Telefon; telefony; smartfon; smartfony
Telefon; telefony; smartfon; smartfony
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lubos Chlubny
18.03.2023 14:53

Badacze z Australii opracowali nowy rodzaj baterii do smartfona. Zapewniają, że nada się ona do powtórnego użycia, a jej żywotność wydłuży się aż trzykrotnie.

Jeżeli przewidywania australijskich naukowców się spełnią, to być może już niedługo będziemy mogli o wiele rzadziej wymieniać smartfony. Na pewno wielu z nas zna ten ból, gdy po 2-3 latach bateria w smartfonie przestaje sprawnie działać i urządzenie rozładowuje się niemal "co chwilę". Baterie, które opracowują badacze, mają nie tylko działać dłużej, ale też być łatwiejsze do przetworzenia.

W swoich badaniach naukowcy zwracają uwagę na to, że w Australii jedynie 10 proc. telefonów jest poddawanych recyklingowi. Sprawa nie wygląda wcale lepiej w innych regionach świata - po prostu przetwarzanie urządzeń z bateriami litowo-jonowymi nie jest ani łatwe, ani opłacalne. Aby to zmienić, badacze z RMIT w Melbourne zastąpili lit w bateriach MXenem - związkiem podobnym do grafenu, ale mającym wysoką przewodność elektryczną.

MXene ma być doskonałą alternatywą dla litu, nawet mimo tego, że z czasem rdzewieje. I na to inżynierowie z RMIT znaleźli rozwiązanie. Badania potwierdziły, że ekspozycja akumulatora na fale dźwiękowe o częstotliwości 10 Hz przez minutę sprawi, że rdza zostanie usunięta. Dzięki temu bateria może znów wrócić do użytku a proces ten można powtórzyć dwukrotnie. Przy założeniu, że bateria w smartfonach działa sprawnie przez ok. 3 lata, akumulatory z MXene będzie można wykorzystywać przez prawie 9 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oczywiście należy przy tym założyć, że pozostałe części smartfona działają bez zarzutu. Jeśli nawet nowe baterie nie sprawią, że będziemy rzadziej wymieniać telefony, to wciąż jest to ważny krok w recyklingu baterii. Finalnie również ograniczając ilość lądujących na wysypiskach elektrośmieci. Naukowcy już poszukują partnerów biznesowych, którzy byliby zainteresowani przetestowaniem rozwiązania na rynku.

Klaudia Stawska, współpracownik Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)