Na rower z psem - jak się do tego zabrać?

Mamy trochę wolnego, pogoda jest w wielu miejscach w kraju całkiem sensowna, a nam po świątecznym biesiadowaniu naprawdę przyda się trochę ruchu. Można to wykorzystać do rozpoczęcia naprawdę świetnej, wspólnej przygody z naszym czworonogiem: jazdy na rowerze w towarzystwie psa.

Z psem na rower (fot.: sxc.hu)
Z psem na rower (fot.: sxc.hu)
Kira Czarczyńska

Mamy trochę wolnego, pogoda jest w wielu miejscach w kraju całkiem sensowna, a nam po świątecznym biesiadowaniu naprawdę przyda się trochę ruchu. Można to wykorzystać do rozpoczęcia naprawdę świetnej, wspólnej przygody z naszym czworonogiem: jazdy na rowerze w towarzystwie psa.

[W tej części robimy tylko pierwszy krok w stronę wspólnych wypraw na rowerze z psem. Co dalej, jak się dobrze zgrać, jakiego potrzebujemy sprzętu - w kolejnych częściach!]

Kiedy i jak zacząć?

Żeby nie zniechęcić naszego psa, warto wybrać w miarę ciepły, pogodny dzień i zacząć od spaceru. To znaczy: my prowadzimy rower, a pies, na smyczy bądź nie (zależy jak z nim zazwyczaj wychodzimy), biegnie spokojnie obok. Mamy wtedy szansę "na sucho" skorygować ewentualne zapędy do wbiegania pod koła i przyzwyczaić zwierzaka do tego, że kiedy rower rusza, on też rusza, a kiedy rower staje, należy się zatrzymać.

Jeśli pies już to załapie i nie ma jednocześnie problemu ze strachem czy niechęcią do roweru, można spróbować wsiąść na rower i w naprawdę bardzo wolnym tempie przejechać kilka metrów. Sprawdzimy w ten sposób, co nasz pies sądzi o tym, że my poruszamy się inaczej niż zwykle.

Ważne:

  • pies musi mieć szelki, nigdy obrożę!
  • warto mieć elastyczną smycz, zniweluje ona nieco ewentualne szarpnięcia;
  • zanim wsiądziemy na rower, psa należy nieco wybiegać i pozwolić mu się załatwić, będzie spokojniej szedł przy nas;
  • pies musi (!) mieć opanowane trzymanie się z dala od kół, a także reagowanie na podstawowe komendy!

Jak to rozwiązać technicznie?

Ok, mamy rower, a w ręku smycz, na końcu której baraszkuje sobie pies. Jeśli chcemy sytuację doprowadzić do punktu, w którym bardzo wolno przejeżdżamy kilka metrów, trzeba to wszystko jednocześnie ogarnąć:

  • smyczy nie przywiązujemy w żaden sposób do roweru;
  • warto trzymać ją po prostu pod dłonią na kierownicy, pozwoli to w razie niebezpieczeństwa (np. pies wbiegnie za krzak) po prostu ją wypuścić;
  • trzymamy koniec smyczy po prawej stronie - i po tej też stronie powinien zawsze iść pies;
  • przez pierwsze dni spacer musi być krótki, a my na rowerze przejeżdżamy najwyżej kilka-kilkanaście metrów - zwierzak musi się przyzwyczaić;
  • jedziemy NAPRAWDĘ powoli, absolutnie nie możemy ciągnąć psa czy szarpać!

I najważniejsze: przyzwyczajajcie psa (i siebie) bardzo powoli. Pierwsze kilka dni ograniczcie właśnie do takich "praktyk" - wybieganie psiaka, spacer, kilka metrów rowerem, znów spacer. Pamiętajcie, że dla was to jest coś normalnego, ale dla psa to zupełna nowość, z którą musi się oswoić!

Uwaga! To nie dla każdego psa!

Psiaki ras miniaturowych można zabrać ze sobą na rower, ale co najwyżej w umocowanym na nim koszyku - za nic nie byłyby w stanie dotrzymać nam kroku. Nie jest to też sport dla starszych zwierząt, czy też dla tych, które mają jakiekolwiek problemy ze stawami czy ogólnie z poruszaniem się. Szczeniaka można zacząć przyzwyczajać do roweru, ale zanim wybierzemy się z nim na dłuższą wycieczkę, powinien skończyć przynajmniej 8-9 miesięcy (zależy to od rasy, skonsultuj z weterynarzem) - wcześniej łatwo może nabawić się kontuzji.

Ogólnie, zanim zabierzemy psa faktycznie na przejażdżkę, dobrze jest porozmawiać z weterynarzem i ustalić, jaka dawka ruchu takiego typu będzie dla naszego pupila odpowiednia. Natomiast na krótki, kilkunastominutowy spacer, na którym rower tylko prowadzimy w celu oswojenia psa z nową sytuacją, można wyjść praktycznie zawsze i z większością psów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.