Nadmiar prądu z fotowoltaiki i wiatru. Zalecono zaniżenie generacji
Majówka to czas, który nie dla wszystkich jest beztroski. Zamknięcie firm, urlopy czy spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu, to powody redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną. A to prowadzi do zaniżania generacji OZE.
02.05.2023 07:34
Czystego prądu może być za dużo. Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały w niedzielę 30 kwietnia 2023 r. o konieczności zredukowania ilości energii elektrycznej generowanej przez odnawialne źródła energii ze względu na to, że było jej w systemie zbyt dużo względem zapotrzebowania na prąd, które w tym czasie było zaniżone.
W opublikowanym 30 kwietnia 2023 r. komunikacie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o konieczności zredukowania generacji z odnawialnych źródeł energii w godzinach 11:00-16:00. Decyzja ta podyktowana była faktem, że w tym czasie występować miała nadwyżka podaży energii elektrycznej ponad zapotrzebowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyczyną nadwyżki jest wysoki potencjał produkcji energii elektrycznej z OZE. PSE oszacowały, że przekracza on zapotrzebowanie o ok. 2,3 GW w godzinach najwyższej nadpodaży. Jak czytamy w komunikacie "poziom zaniżenia zależy od bieżących warunków pracy systemu elektroenergetycznego".
Konieczność redukcji generacji z odnawialnych źródeł energii przewidywano już w sobotę. Wtedy to Energy Instrat opublikował grafikę, zgodnie z którą wytypował, że 30 kwietnia 2023 r. w godzinach 12:00-15:00 będziemy mieli nadmiar energii elektrycznej ze względu na wysoką produkcję z fotowoltaiki i farm wiatrowych. Podobna sytuacja miała mieć miejsce 1 maja 2023 r., ale na ten moment nie ma potwierdzenia redukcji mocy ze strony PSE.
To kolejna w ostatnim czasie redukcja generacji z odnawialnych źródeł energii. Ostatni komunikat dotyczący redukcji generacji ze źródeł fotowoltaicznych, opublikowany przez PSE, pochodzi z 23 kwietnia 2023 r. Wówczas zdecydowano się na zmniejszenie generacji o ok. 2,2 GW, a 1,7 GW mocy eksportowano w ramach współpracy międzyoperatorskiej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii