Najmniejszy tranzystor w historii!

To zadziwiające jak ogromny wpływ na rozwój cywilizacji mają małe rzeczy. Weźmy dla przykładu taki mikroskopijny tranzystor, składa się zaledwie z siedmiu atomów, a już połowa naukowców twierdzi że zrewolucjonizuje świat komputerów!

Najmniejszy tranzystor w historii!
Artur Starzyk

To zadziwiające jak ogromny wpływ na rozwój cywilizacji mają małe rzeczy. Weźmy dla przykładu taki mikroskopijny tranzystor, składa się zaledwie z siedmiu atomów, a już połowa naukowców twierdzi że zrewolucjonizuje świat komputerów!

To co widzicie na zdjęciu powyżej, to najmniejszy tranzystor na świecie! Zgodnie z tym co mówi kierowniczka badań Michelle Simmons, wspomniane siedem atomów to pierwszy, znaczący krok w stronę komputerów kwantowych. Dzięki zastosowaniu tak mikroskopijnych tranzystorów, ludzkość już w niedługim czasie będzie mogła wyprodukować procesor sto razy mniejszy, aniżeli te obecne. Mało tego, nie tylko będą mniejsze ale również niewyobrażalnie szybsze.

Wspomniany tranzystor, to pierwsze elektroniczne urządzenie stworzone w skali atomów na świecie. Za jego produkcję odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

Pani doktor pochwaliła się również swoją wizją świata za 5 lat. Według Simmons, pierwszy komputer z 1949 roku zajmował powierzchnie całego pokoju, natomiast „dzisiaj” komputer zmieści się w naszej dłoni, gdyż komponenty użyte do jego budowy będą 1000 krotnie mniejsze od ludzkiego włosa. I jak się wam podoba taka perspektywa?

źródło: Telegraph

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.