Najstarsze ślady gada. Australijskie odkrycie zmienia nasze spojrzenie na ewolucję
W Australii odkryto najstarsze ślady gada liczące prawie 350 mln lat, co przesuwa ewolucję tych zwierząt o 20-30 mln lat wstecz. Najnowsze odkrycie sugeruje, że ewolucja tych zwierząt rozpoczęła się co najmniej 20-30 mln lat wcześniej niż sądzono.
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w Australii dokonano przełomowego odkrycia, które zmienia dotychczasowe rozumienie ewolucji gadów. Na terenie równiny Snowy Plain, w pobliżu miasta Mansfield, znaleziono ślady najstarszego znanego gada, datowane na 350 mln lat. Odkrycie to sugeruje, że ewolucja gadów rozpoczęła się znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono.
Przełomowe odkrycie w Australii
Ślady odkryte przez lokalnych poszukiwaczy skamielin, Craiga Eury'ego i Johna Easona na fragmencie piaskowca wskazują na istnienie prehistorycznego zwierzęcia. Badania wktórych uczestniczył polski naukowiec, dr. Grzegorza Niedźwiedzkiego z Uniwersytetu w Uppsali potwierdziły, że odciski należą do owodniowca, grupy obejmującej gady, ptaki i ssaki.
Znalezisko to jest pierwszym dowodem na istnienie owodniowców na Gondwanie, prakontynencie, z którego wyłoniły się m.in. Australia i Ameryka Południowa. Odkrycie przesuwa chronologię ewolucji gadów o co najmniej 20 mln lat wstecz, co oznacza, że pierwsze gady zamieszkiwały półkulę południową wcześniej niż północną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bliskość i bezpieczeństwo - czas epokowych zmian? - Historie Jutra napędza PLAY #6
Ewolucja gadów rozpoczęła się szybciej niż myśleliśmy
Odkrycie w Australii jest dowodem na to, że ewolucja gadów mogła rozpocząć się na półkuli południowej, a nie jak wcześniej sądzono, na północnej. To przełomowe znalezisko zmienia dotychczasowe teorie i pokazuje, jak ważne są badania prowadzone w różnych częściach świata.
Musimy być otwarci na takie przełomy. Dzięki nauce zyskujemy coraz bardziej dokładny obraz świata, ale musimy być przygotowani, że dzięki kolejnym odkryciom ten obraz będzie się zmieniać. Nie jest tak, że ułożyliśmy już wszystkie puzzle. Mamy ich kilka! Potrzeba badań prowadzonych w różnych zakątkach świata, żebyśmy uzyskali coraz pełniejszy obraz tego, jak kiedyś wyglądało życie i jak ewoluowało