Najszybsza kradzież kyrptowalut w historii. Ile ukradli dwaj studenci MIT?

Czy dzięki kryptowalutom można się szybko wzbogacić? Wygląda na to, że tak, choć nie zawsze w pełni legalnie. Według Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku dwaj studenci MIT mogli w ciągu 12 sekund wykraść kryptowaluty warte 25 milionów dolarów. Wszystko to przez błąd w systemie Ethereum.

Najszybsza kradzież kyrptowalut w historii. Ile ukradli dwaj studenci MIT?
Źródło zdjęć: © Pixabay | Gerd Altmann

18.05.2024 18:04

Kryptowaluty przyciągają nie tylko entuzjastów technologii, ale również cyberprzestępców. Słyszeliśmy już o wielu spektakularnych kradzieżach na ogromne kwoty, ale nigdy wcześniej kradzież kryptoaktywów nie była tak błyskawiczna. Według śledczych, dwaj studenci MIT mieli wykraść kryptowaluty o wartości 25 milionów dolarów w 12 sekund.

Jak dokonano najszybszej kradzieży w historii rynku kryptowalut?

Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku wydał nakaz aresztowania dwóch studentów Massachusetts Institute of Technology. Anton Peraire-Bueno i James Peraire-Bueno studiowali bowiem matematykę i informatykę na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni w Stanach Zjednoczonych.

Jak dwóm studentom udało się dokonać tak spektakularnej kradzieży?W komunikacie prasowym zastępca prokuratora generalnego USA, Lisa Monaco, wyjaśniła, że bracia zastosowali zaawansowany technologicznie i nowoczesny schemat, który przygotowywali przez kilka miesięcy, a cała operacja zajęła im już tylko kilka sekund. Dodała również, że agenci Urzędu Skarbowego (IRS) odegrali kluczową rolę w odkryciu, dokąd trafiły skradzione kryptowaluty.

Według prokuratora bracia znaleźli lukę w zabezpieczeniach procesu walidacji transakcji w blockchainie Ethereum. Po przejęciu kontroli nad systemem manipulowali oni wszystkimi oczekującymi transferami kryptowalut, kradnąc 25 milionów dolarów od nieświadomych ofiar w zaledwie 12 sekund. Departament Sprawiedliwości podkreślił, że jest to pierwszy przypadek wykorzystania protokołów weryfikacji transakcji w łańcuchu bloków Ethereum do oszustwa.

Jaka kara grozi braciom Peraire-Bueno?

Przedstawiciel Ethereum próbował skontaktować się z braćmi Peraire-Bueno w celu odzyskania pieniędzy, oni mieli jednak odmówić zwrotu środków. W efekcie obaj zostali aresztowani na początku tego tygodnia i mają stanąć przed sądem w przyszłą środę. Na razie nie udowodniono im winy, a wyrok jeszcze nie zapadł, dlatego mówimy o przypuszczeniach, ale braciom grozi maksymalnie 20 lat więzienia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.