Największa turbina wiatrowa. Postawili ją w zaledwie 24 godziny

Goldwind Technology to chińska firma energetyczna, która zasłynęła na przestrzeni lat realizacją niezwykle ambitnych projektów z dziedziny energetyki wiatrowej. Od pewnego czasu, firma ta zajmuje się instalacją niektórych z najpotężniejszych i największych turbin wiatrowych na całym świecie. Co więcej, teraz Goldwind może pochwalić się tym, że robi to też najszybciej na świecie.

Turbina WH252-16MW
Turbina WH252-16MW
Źródło zdjęć: © Goldwind Technology
Wojciech Kulik

24.11.2023 09:49

Korzystając ze swoich mediów społecznościowych firma Goldwind Technology ogłosiła, że "ustanowiła nowy rekord w najszybszej instalacji jednostek morskich o bardzo dużej wydajności". Aby postawić turbinę WH252-16MW o mocy 16 MW chińskiemu przedsiębiorstwu wystarczyły 24 godziny.

Największa turbina wiatrowa postawiona w 24 godziny

W 24 godziny zainstalowany został kolejny egzemplarz "największej turbiny wiatrowej na świecie". Jednostka, o której mowa, to prawdziwy olbrzym. Jej piasta osiąga wysokość 146 m (niczym 50-piętrowy budynek), a średnica wirnika wynosi 252 m (dla porównania: warszawski Pałac Kultury i Nauki mierzy 237 m).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak udało się postawić takiego kolosa w ciągu doby? Firma nie ujawniła, jak tego dokonała. W komunikacie wspomniała jedynie o "wyjątkowej strategii", która pozwoliła "zoptymalizować procesy". Podkreśliła także, że nowa metoda instalacji przynosi korzyści finansowe, obniżając koszty instalacji. To też nie dziwne, że już teraz deklaruje, że zamierza skorzystać z tej metody ponownie.

Pierwsza turbina WH252-16MW firmy Goldwind Technology została uruchomiona w czerwcu 2023 r. Trzy miesiące później ustanowiła nowy rekord świata w produkcji energii elektrycznej. Dzięki tajfunowi udało jej się wyprodukować w ciągu jednej doby aż 384,1 MWh energii - to wystarczyłoby, aby zasilić prawie 170 tysięcy domów.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.