Największy na świecie projekt solarny. Połączy dwa kontynenty
Projekt Australia-Asia PowerLink zakłada zbudowanie największej na świecie farmy fotowoltaicznej. Odpowiedzialna za niego firma Sun Cable ogłosiła podpisanie listu intencyjnego na temat dostarczania czystej energii na potrzeby przedsiębiorstwa górniczego.
Australia-Asia PowerLink to projekt, który zakłada zbudowanie największej na świecie farmy fotowoltaicznej. Obiekt ten ma pracować z mocą ok. 20 GWp i współpracować z magazynem energii o pojemności do 42 GWh. Dla porównania warto powiedzieć, że łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce to ok. 12 GWp.
Australijskie przedsiębiorstwo wydobywcze Tivan poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego z AAPowerLink, spółką zależną Sun Cable, w sprawie dostawy energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej. Umowa zakłada dostawy mocy z zakresu 200-300 MW. Energia ma posłużyć do zasilania budowanego obecnie zakładu przetwarzania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tech Winter Challenge: Test terenowy tabletu Lenovo Tab 11 Pro 2. generacji
Produkowana energia solarna będzie zasilać zakład przetwarzający rudy wanadu, tytanu i żelaza, który zostanie wybudowany niedaleko miasta Darwin, które jest stolicą Terytorium Północnego.
Projekt Australia-Asia PowerLink ma powstać w północnej części Australii, na południe od Darwin. Powierzchnia farmy ma wynosić 12 tys. hektarów. Obiekt, który powstanie w Australii, będzie wyjątkowy także dlatego, że zapewni prąd dla dwóch kontynentów.
Jak podaje pv-magazine, największa na świecie farma fotowoltaiczna ma wykorzystywać kable o łącznej długości 5 tys. km, z czego 4,2 tys. będzie ułożonych na dnie morskim, łącząc przy tym Australię z Singapurem. AAPowerLink ma być w stanie pokryć 15 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną.
Na stronie Sun Cable można przeczytać szczegóły na temat projektu Australia-Asia PowerLink. Ma on kosztować 30 miliardów dolarów australijskich, czyli ok. 85 miliardów złotych.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii