Największy w Europie. Olbrzymi budynek z drukarki 3D

Tuż za naszą zachodnią granicą, w niemieckim Heidelbergu, trwa budowa największego w Europie budynku z drukarki 3D. To niezwykle ambitny projekt, pokazujący jak duży potencjał tkwi w technologii drukowania budynków. To szybki, relatywnie niedrogi i ekologiczny sposób stawiania obiektów.

Olbrzymi budynek drukowany w 3D
Olbrzymi budynek drukowany w 3D
Źródło zdjęć: © Heidelberg Materials
Wojciech Kulik

10.05.2023 10:30

To będzie największy tego typu budynek na Starym Kontynencie. Konstrukcja, która ostatecznie będzie mieć 55 metrów długości, 11 metrów szerokości i 9 metrów szerokości, powstanie w zaledwie 140 godzin roboczych. To możliwe, dzięki technologii druku 3D – beton jest nakładany warstwa po warstwie przez olbrzymią "drukarkę".

Największy budynek wydrukowany w 3D w Europie

Jednak wysokie tempo pracy powstania budynku nie jest jedynym atutem tej technologii. Eliminuje ona także konieczność ciągłego poruszania się po placu budowy ciężkiego sprzętu. Znacząco redukuje także liczbę pracowników na miejscu – wystarczy dwójka inżynierów nadzorujących pracę (jak podaje agencja Reuters).

Zdjęcie z placu budowy (drukowania?)
Zdjęcie z placu budowy (drukowania?)© Heidelberg Materials

Wykorzystany w projekcie (autorstwa Hansa-Joerga Krausa) materiał nazywa się i.tech 3D. Atuty? Zmniejsza zużycie materiału o 70 proc., nadaje się w 100 proc. do recyklingu i cechuje się wyraźnie mniejszym śladem węglowym (o około 55 proc.) niż tradycyjny cement. Dostarcza go firma Heidelberg Materials, dostrzegająca olbrzymi potencjał w drukowaniu budynków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W drukowaniu budynków drzemie olbrzymi potencjał

Równocześnie przedstawiciele niemieckiej firmy podkreślają, że są świadomi ograniczeń tej technologii. Wszak nie każdy projekt budowlany da się zrealizować w ten sposób – szczególnie gdy zawiera specjalne cechy architektoniczne. Tworzony obecnie budynek i tak stanowi jednak przeskoczenie poprzeczki – o ile domy z drukarki 3D już nie zaskakują, to taki kolos jest czymś niezwykłym i pokazuje, że druk 3D ma większy potencjał niż mogło się wydawać.

Oczywiście po wspomnianych 140 godzinach budynek nie będzie jeszcze gotowy do tego, by się do niego wprowadzić. Nawet najlepsza drukarka nie wstawi okien i drzwi, nie zajmie się dachem i nie wykona prac wykończeniowych. Mimo to budynek, który będzie pełnił funkcję centrum danych, ma zostać oddany do użytku dość szybko – do końca lipca 2023 roku.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

newsdruk 3ddrukarki 3d
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.