Naked Scanner – skaner 3D z technologią Intel RealSense zmierzy nasze ciało

Jak dokładnie zmierzyć wymiary naszego ciała? Zamiast biegać z taśmą krawiecką wystarczy stanąć przed skanerem 3D. To niezwykłe urządzenie wygląda jak lustro, ale poza możliwością przeglądania się oferuje znacznie więcej – pomiar, dzięki któremu powstaje superdokładny, trójwymiarowy model naszego ciała.

Naked Scanner – skaner 3D  z technologią Intel RealSense zmierzy nasze ciało
Łukasz Michalik

08.08.2018 | aktual.: 09.03.2022 09:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do czego może przydać się skaner 3D, pozwalający na stworzenie modelu całej sylwetki? Przed laty podobne rozwiązania wydawały się przyszłością przemysłu odzieżowego, jednak mimo wzbudzenia krótkotrwałego zainteresowania nie podbiły rynku.

Ich mniejsze wersje, przeznaczone do tworzenia trójwymiarowych modeli niewielkich przedmiotów, doskonale wpisały się w rosnące zainteresowanie domowymi drukarkami 3D. Skanery takie, jak choćby MakerBot Digitizer, sąMakerBot Digitizer, są dostępne za kilka tys. zł, pozwalając na łatwe skanowanie i kopiowanie przedmiotów o złożonych kształtach, jak choćby różne figurki.

Obraz

Skaner do ciała opracowany przez Naked Labs to – pod względem zasady działania – znacznie większa wersja takich urządzeń, składająca się z trzech oddzielnych modułów.

Skaner do ciała od Naked Labs

Pierwszym z nich jest duże, podłogowe lustro. Możemy się w nim przeglądać, ale kluczowym elementem urządzenia nie jest zwierciadło, ale moduł z sensorami głębi Intel RealSense, pozwalający na skanowanie obiektów w trzech wymiarach, wspomagany precyzyjnym, laserowym pomiarem odległości.

Drugim elementem zestawu jest inteligentna, współpracująca ze skanerem waga. Poza swoją podstawową funkcją – ważeniem użytkownika – waga współpracuje ze skanerem. Wystarczy stanąć na wadze, a urządzenie po zmierzeniu masy ciała zacznie obracać się, obracając tym samym stojącego użytkownika. 15-sekundowy obrót pozwala na zeskanowanie całej sylwetki i stworzenie przestrzennego modelu użytkownika.

Skaner 3D
Skaner 3D

Trzecim elementem zestawu jest aplikacja mobilna, do której przesyłane są wszelkie dane, zebrane przez lustro i wagę. Dzięki temu użytkownik ma wgląd we wszystkie dotychczasowe pomiary, a dzięki obrazowaniu sylwetki może zobaczyć, jak jego ciało zmienia się w czasie.

Kto potrzebuje trójwymiarowego modelu?

Naked Scanner wydaje się świetną propozycją dla wszystkich, dbających o dobrą formę i zdrowie. Wśród komentarzy, dotyczących tego sprzętu pojawiają się jednak głosy, że skanowanie jest… za dokładne. Warto w tym miejscu przypomnieć kontrowersje, związane ze skanerami lotniskowymi, pokazującymi ze szczegółami pozbawione ubrań sylwetki pasażerów.

Skaner 3D
Skaner 3D

W przypadku Naked Scannera problem polega na tym, że urządzenie tworzy bardzo dokładny model ciała użytkownika, co – zdaniem sceptyków - oznacza, że niektórzy nie będą chcieli dzielić się swoimi wynikami i pomiarami ze światem, przesyłać ich do znajomych czy udostępniać w serwisach społecznościowych.

Cóż, jakie czasy, takie problemy. Niezależnie od nich Naked Scanner wydaje się bardzo ciekawą propozycją. Choć kluczową, przewidzianą przez twórców funkcją jest monitorowanie zmian wyglądu naszego ciała, to sprzęt wydaje się wręcz wymarzony choćby dla krawców, szyjących ubrania na wymiar. Urządzenie jest już dostępne na rynku – za zintegrowany z lustrem skaner ciała trzeba zapłacić około 5,1 tys. złotych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.