Nanocząstki do zwalczania raka, jakich jeszcze nie było

Strona głównaNanocząstki do zwalczania raka, jakich jeszcze nie było
21.03.2011 08:00
Nanocząstki do zwalczania raka, jakich jeszcze nie było
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś

Takich nanocząstek do zwalczania raka jeszcze nie było: wszechstronne, skuteczne i bezpieczne. Bezpieczeństwo ich stosowania określane jest dwojako: przymiotnikiem „bezprecedensowe” lub jako … wisienka na torcie.

bESIVhOt

Takich nanocząstek do zwalczania raka jeszcze nie było: wszechstronne, skuteczne i bezpieczne. Bezpieczeństwo ich stosowania określane jest dwojako: przymiotnikiem „bezprecedensowe” lub jako … wisienka na torcie.

Kanadyjskim naukowcom udało się opracować nowy rodzaj nanocząstek, które powstały z połączenia dwóch rodzajów molekuł naturalnie występujących w przyrodzie: chlorofili oraz lipidów. Ich twórcy uważają, że nowe struktury wykazują wiele interesujących właściwości, które mogą znaleźć zastosowanie w biofotonice i w medycynie.

bESIVhOv

Naukowcy porównują wytworzone przez siebie nanocząstki do kolorowych balonów. Jednak zamiast wypełniać je wodą czy gazem, do ich wnętrza można by wpakować lekarstwa antynowotworowe i wysłać tę nanoarmię na krucjatę przeciw zmutowanym komórkom. Skuteczność terapii opierałaby się na fototermicznym sposobie likwidowania komórek nowotworowych.

Ujmując rzecz bardziej zrozumiale: nanocząstki docierałyby do komórek rakowych i byłyby poddawane naświetlaniu. Wykorzystując właściwości struktury tych maleńkich molekuł do akumulowania sporej ilości światła, można byłoby w krótkim czasie efektywnie i celnie niszczyć komórki nowotworowe za pomocą ciepła.

To nie wszystko – dzięki nowym nanocząstkom można by uzyskiwać bardzo dokładne obrazy nowotworu, wykorzystując techniki fotoakustycznego obrazowania. O tym, że nanocząstka osiągnęła swój cel, czyli dotarła do nowotworu, świadczyłoby wysłanie fluorescencyjnego impulsu.

bESIVhOB

Kanadyjczycy uważają, że chociaż istnieje wiele różnych typów nanocząstek do likwidowania raka, ich produkt jest czymś na kształt uniwersalnego, kompletnego pakietu, który może być konfigurowany według potrzeb, czyli zależnie od tego, jaki rodzaj nowotworu ma być zniszczony oraz jakie zadania dodatkowe mają być wykonane. W każdej wariacji bezpieczeństwo zastosowania dla organizmu jest standardem.

Fot.: Wikipedia

Źródło: nanowerk

Udostępnij:
bESIVhOF
Komentarze (0)
bESIVhPr