Nanocząstki „ugotują” nowotwory

Jeśli laser skierować na nanopartykuły umieszczone w pobliżu guza, pobraną energię zamieniają w ciepło. Jest go tyle, że komórki nowotworowe zaczynają się gotować.

nowotwór
nowotwór
Katarzyna Kieś

Jeśli laser skierować na nanopartykuły umieszczone w pobliżu guza, pobraną energię zamieniają w ciepło. Jest go tyle, że komórki nowotworowe zaczynają się gotować.

Tak w wielkim skrócie działa nowa, będąca jeszcze w fazie eksperymentalnej, metoda leczenia raka. Mówiono o niej dokładnie dziś na corocznym, 52 spotkaniu American Association of Physicists in Medicine (AAPM) w Filadelfii. Energię emitowaną przez laser zbierają nanocząstki określane skrótem MWCNT (Multi-Walled Carbon Nanotubes). Oddawane przez nie ciepło niszczy komórki nowotworowe. Nowa metoda walki z rakiem określana jest mianem terapii ciepłem, w skrócie LITT (laser-induced thermal therapy).

Z LITT wiązał się jednak pewien poważny problem: nie można było śledzić wędrówki nanocząstek. Nie były one bowiem widoczne w badaniu metodą rezonansu magnetycznego. To oznaczało zaś, iż trafianie nimi w cel, czyli w guza, odbywało się na zasadzie chybił - trafił. Wszystko zmieniło się, kiedy do MWCNT wbudowano żelazo – nanopartykuły pojawiły się w obrazowaniu MRI.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/07/szpital.jpg)

Dzięki temu naukowcy z Wake Forest University w Kalifornii mogli na własne oczy zobaczyć, jak kurczy się guz w ciele myszy pod wpływem ciepła zgromadzonego w nanocząstkach.

Teraz trzeba poczekać na wyniki kolejnych eksperymentów – by przekonać się, że metodą tą faktycznie można całkowicie unicestwić nowotwór. Pozytywny wynik badań na myszach zapali zielone światło eksperymentom przeprowadzanym na ludziach. LITT może stać się potężnym orężem w rękach onkologów – bez skutków ubocznych podobnych tym, które pojawiają się przy chemio – i radioterapii.

Źródło: PhysOrg

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.