Naukowcy odtworzyli niewidzialny samolot Hitlera (wideo)

Samolot Horten 2-29 miał dać nazistowskim Niemcom zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Na szczęście nie zdążono wprowadzić go do działań zbrojnych.

Naukowcy odtworzyli niewidzialny samolot Hitlera (wideo)
Naukowcy odtworzyli niewidzialny samolot Hitlera (wideo)
Marek Maruszczak

01.07.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:21

Samolot Horten 2-29 miał dać nazistowskim Niemcom zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Na szczęście nie zdążono wprowadzić go do działań zbrojnych.

Inżynierowie z Northrop Grumman zbudowali replikę samolotu na podstawie oryginalnych niemieckich planów oraz jedynego istniejącego prototypu maszyny.

W 1944 roku prototyp niewidzialnego myśliwca odbył udany lot próbny. Co ciekawe samolot był zbudowany głównie z drewna oraz wyposażony w silnik odrzutowy.

Odrzutowiec przypominający amerykański bombowiec B-2, rozwijał prędkość 970km/h. Uzbrojono go w cztery działka 30mm i dwie 500kg bomby.

Replikę zbudowano z takich samych materiałów jak oryginał (drewno łączone klejem i gwoździami). Jednak w przeciwieństwie do niemieckiego samolotu nie może latać.

Model przymocowano do kolumny, którą dało się tak manipulować, aby umożliwić sprawdzenie „niewykrywalności”. W rezultacie testów stwierdzono, że wykrywalność jest o 20% niższa niż w przypadku innych samolotów.

Możliwe jest jednak, że osiągnięto to przypadkiem. Istnieje teoria, że opływowe kształty miały przede wszystkim umożliwić rozwijanie dużych prędkości, a radary dało się oszukać przy okazji.

Jakkolwiek byłoby naprawdę to Horten 2-29 był pierwszym tego typu projektem aż do sławnego amerykańskiego B-2.[block position="inside"]3823[/block]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.